| Darius292 a întrebat:

Salut! M-am apucat recent de sala și am observat ca în timp ce făceam o serie cu ganterele la piept (dumbbell press) am obosit încât nu mai puteam să fac repetări dar mușchiul nu ardea, nu simteam așa tare ca lucrează. Are vreo importanță? Fac ceva greșit?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In opinia mea, depinde ce greutati ai folosit, daca erau mai mari decat cele cu care faceai tu de obicei cred ca de acolo se trage
ai zis si ca esti incepator, acesta este un exercitiu oricum destul de complex, nu este la fel de usor ca si cum ai face cu haltera, unde echilibrezi mai usor greutateawinking
iti dau un exemplu, la acest exercitiu ajunsesem sa fac in trecut cred daca imi aduc aminte bine, minim 6-8 repetari cu 1x45 kg fiecare gantera, acum daca pun 1x35 kg per gantera, nu mai fac nici 4 repetari sau sfarsesc brusc prin a le scapa din maini
deci tine de forta si de cat esti de antrenat sa lucrezi cu o anumita greutate raportat la dificultatea exercitiului, asa zic eu dar nu sunt specialist desi eu faceam culturism pe vremea cand unii se incaltau cu fesul si spuneau ca ii strange
numai stiu eu asa multe ca in trecut, mai ales fata de pustimea asta care citeste reviste, carti si mai ales vizualizeaza multe clipuri in acest domeniu pe Youtube ...si da multi sunt foarte priceputi la acest capitol!

| darrio2007 a răspuns:

Esti mic pentru sală.

| Violleta2022 a răspuns:

Este interzisa sala si lucrul cu greutatile la doar 14 anisori cat ai tu, fiindca iti afecteaza dezvoltarea fizica!