| cuteasf a întrebat:

Ma intrebam de ce atunci cand fac exercitii pentru maini (nu la sala, am 13 ani) mana dreapta arata foarte vascularizata si mai dezvoltata decat mana stanga. Sunt dreptaci, dar exercitiile implica ambele maini in mod egal, iar bratul meu stang arata de parca n-as face exercitii deloc cu el. De ce?

3 răspunsuri:
| Omi777 a răspuns:

Salut, nu ai cum sa ai o forta egala in ambele maini. De exemplu, daca folosesti mana dreapta mai mult decat mana stanga atunci o sa ai forta mai mare in mana dreapta. Poate faci exercitiile gresit, poate in exercitii mana slaba nu face exercitiul corect. Vascularizarea nu tine neaparat de muschii pe care ii ai pe mana. Depinde de ce exercitii faci, exista exercitii pentru pomparea unei cantitati de sange intr un anumit muschi. Te poti documenta pe internet despre aceste exercitii. Pentru a avea o oarecare stabilitate a mainii ar trebui sa iei o bara de 15-20 de kg si sa faci cu ea impins la piept pana tii bara dreapta. Cam atat. Spor la antrenamente!

| TheNigga a răspuns:

Esti dreptaci, folosesti mai mult dreapta iar corpul tau probabil este obisnuit sa "injecteze" mai multa putere in ea deoarece este obisnuit cu folosirea acestei maini.
De asemenea, mai este o varianta:
Pe masura ce muschiul se dezvolta, se dezvolta si venele si vasele de sange pentru ai putea da fluxul de sange necesar. Cu alte cuvinte, mana dreapta e mai folosita si mai dezvoltata. Pe masura ce parcurgi exercitii cu ambele maini, dupa un timp vor devenii oarecum egale.
Ai grija ca nu cumva sa fortezi mana stanga sa ajunga ca si dreapta deoarece nu te vei alege cu rezultatul dorit. Fa exercitii egale pentru ambele maini, si dupa un timp si stanga va ajunge ca dreapta. Si tine minte, pentru a avea rezultate vizibile iti va trebui foarte mult timp (avand in vedere ca nu mergi la sala) insa nu incerca sa te epuizezi. Fa-ti un program oarecum mediu de exercitii.

| Galezu11 a răspuns:

Partea dominanta a corpului tau este dreapta, automat ea ridica mai mult decat stanga in momentului ridicarii unor greutati, din acest motiv iti apar venele pe mana dreapta, cum am mai spus ea,, lucreaza,, mai mult