| Kalone a întrebat:

Salut.

recent am achiziționat o bancă pentru lucrat abdomenul, mai mult pentru a face sit-ups
https://m.emag.ro/......DSSR02BBM/
am descoperit totuși când am montat-o și am testat-o că și modalitatea de a ridica genunchii la piept folosind bureții aceia îmi folosesc abdomenul, dar voiam să știu dacă merită folosita aia sau să mă limitez la sit-ups.

nu țin foarte mult cont de cum arăt, ci am nevoie de un core puternic, întărit, dar mi-e teamă că prin ridicarea genunchilor doar tonifiez abdomenul, și voi avea pătrățele definite dar moi și slabe. există așa ceva?

prefer răspunsuri de la cineva priceput în fitness și etc, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fa cat mai multi muschi ca sa acopere to abdomenul. Si dupa ii antrenezi de rezistenta cu plank etc. E bine daca faci tractiuni si ramai cu picioarele in aer fixe cateva secunde. Adica faci exercitii de-alea sa ramai teapan pentru rezistenta

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eram la sala si faceam fluturari pe aparat dar si pe banca, un tip mi-a spus ca e degeaba ca doar iti defineste pieptul. Pai cum sa fie degeaba? Tot lucrezi muschii aia, poate mai putin dar totusi.
Nu au cum sa devina moi de la asta, aia e de la apa din corp, adica de l-a luat creatina etc. De fapt asa arata natural, vezi Arnold Schwarzenegger, a zis intr-un video cum culturistii si actorii nu beau apa 2 zile inainte de evenimente

| Kalone explică (pentru anonim_4396):

Eu nu plănuiesc să fac bodybuilding, ci sa boxez, deci am nevoie de un abdomen care sa,, înghita" pumnii adversarului și să
contribuie la ai mei, nu unul care sa o cucerească pe fata drăguță care anunță rundele.

deci mă interesează strict dacă e mai benefic sa fac alea să-mi întăresc abdomenul sau sa rămân la sit-ups.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kalone):

Antrenorul tau ce parere are?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalone):

Pai fa cat mai multi muschi ca sa acopere to abdomenul. Si dupa ii antrenezi de rezistenta cu plank etc. E bine daca faci tractiuni si ramai cu picioarele in aer fixe cateva secunde. Adica faci exercitii de-alea sa ramai teapan pentru rezistenta