| Louys a întrebat:

Am 12 ani si vreau sa pun pe un baiat la skandenberg care are aceeasi varsta si aceeasi inaltime.(dar are forta mult mai mare).

El ii pune pe cei de a VII-a, dar si eu ii pun.Totusi el e mai bun.

Cum ma pot antrena din toate punctele de vedere?(tehnica, forta, tot)

Apropo, n-am decat o gantera de 5 kg si n-am timp sa merg in alte locuri happy

Răspuns Câştigător
| KenNine a răspuns:

Poti castiga nu neaparat prin forta, ci prin viteza. Daca vrei sa ai forta mai mare poti face flotari triunghi(piramida, etc)difera cum spun altii.Cu gantera poti ridica cam 50 de ori odata apoi te odihnesti 90 de secunde apoi tot 50 si continui cu 4-5 seturi.Sunt multe metode.Dar sa faci cu amndoua brate nu numai cu bratul dominant.

| Cosmin86 a răspuns (pentru KenNine):

Pentru forta se fac 3-4 repetari, MAXIM 5. Cu 50 faci rezistenta.

Alegi o greutate cu care SA NU POTI peste 4 repetari.

| KenNine a răspuns (pentru Cosmin86):

Si trebuie sa aiba si rezistenta.Nu neaparat 3-4 maxim.

| Cosmin86 a răspuns (pentru KenNine):

Mai bine face separat, cum fac TOTI sportivii.

Gen 2-3 saptamani forta si apoi 2-3 saptamani rezistenta.

| KenNine a răspuns (pentru Cosmin86):

Depinde,el va alege! Dar e bine sa le faci simultan.

| Cosmin86 a răspuns (pentru KenNine):

Nu, NIMENI nu le face simultan ( si aici vorbesc de sportivi profesionisti, cu medalii, nu copii mici care trag de fiare si se considera 'musculosi' ).

| KenNine a răspuns (pentru Cosmin86):

Cine ti-a spus sau de unde stii, ma rog.

| Cosmin86 a răspuns (pentru KenNine):

1. Stiu din 10 ani de sala ( timp in care am interactionat cu multi sportivi de performanta - Vasile Manole, Sabin Badulescu, Paul Pitial, Daniel Racoveanu, Andrei Ivan, etc. )

Daniel Racoveanu si Ivan Andrei sunt campioni nationali la bodybuilding.

2. Poti citi articole de pe site-uri specializate ( NU forumuri unde oricine isi da cu parerea ) gen : getfit.ro, culturism.ro ( sau din afara bodybuilding.com )

De cati ani faci sala?

| KenNine a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu stiu ce vrei sa spui, dar fac de 5-6 ani.

10 răspunsuri:
| Pricope_Razvan_Ioan_1990 a răspuns:

Ai incredere si vei reusi

| mihaitzatheboss a răspuns:

Laba e cel mai bun exarcitiu! Iti antrenezi incheietura! 5-6 ori pe saptamana si in max 2 luni il faci praf pe ala!winking