| Filip10 a întrebat:

Am 14 ani, 1.60m 46kg as vrea sa stiu daca ma voi apuca de sala(am niste gantere reglabile, acasa) voi ramane mic?

Multumesc anticipat!happy

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tu prin "gantere reglabile" intelegi sala? rolling on the floor

Gantere reglabile = nici macar 5 % din sala laughing

| MrAnderson a răspuns:

Salut, Filip

Este inca prea devreme sa te apuci de sala. Lasa-ti trupul sa se mai dezvolte, si sa capete rezistenta la astfel de stress fizic.
Se spune ca oasele isi incetinesc cresterea daca depui efort fizic major de la varste fragede. S-ar putea sa fie si asta adevarata.
Problema reala pe care o poti avea din cauza leziunilor la nivelul oaselor si articulatiilor. Te poti trezi cu fracturi, daca fortezi nota, si mai ales, cartilajele tale inca nu sunt inca dezvoltate complet, pentru ca si tu esti inca in crestere.
Miscarile repetate si presiunea la care este supus sistemul tau osos pot duce la probleme grave si dureri chinuitoare in viitor.
Mai asteapta macar un an-doi, daca simti nevoia si dorinta neaparata sa faci asa ceva.
Ai timp destul, nu iti face griji.

Neo