| vlady_8739 a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa ma apuc cat de cat de sala, macar de 3 ori pe saptamana, vreau sa lucrez in special picioarele pentru ca fac fotbal de multa vreme. Eu tot timpul fac exerciti cu corpul meu (flotari, abdomene, genoflexiuni...) Asi vrea sa i-au ceva proteine care sa ma ajute si ca supliment al mese, dar si sa cresc putin in masa musculara, pentru ca sunt destul de slab. Recomandari in privinta proteinelor potrivite pentru ce vreau eu si? MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

Daca faci un sport de performanta, inseamna ca ai un antrenor, preparator fizic care stie exact ce trebuie sa lucreze si unde trebuie sa progresezi mai mult.
Depinde de postul pe care joci. Spre exemplu pentru portar se lucreaza pe forta exploziva, pentru un mijlocas pe anduranta, pentru extreme pe viteza..etc.
Poti sa faci antrenament in sala de forta pentru rezistenta generala, forta generala.
Lucreaza toate grupele musculare cu greutati optime si incadreaza-te intre 12-15 repetari.
Mananca sanatos si odihneste-te mult.
http://www.despreculturism.ro/......teine.html

| vlady_8739 explică (pentru AntrenorFitness):

In primul rand eu vreau sa ma ingras putin prin masa musculara! La fotbal facem exercitii de forta, dar doar cu corpul nostru. M-am gandit sa merg la sala de 3 ori pe saptamana facand picioare, umeri, spate (prin tractiuni) si brate cu gantere si chiar prin tractiuni la bara! Ce sfat in recomanzi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru vlady_8739):

E bun antrenamentul asta, mai adauga flotari la paralele, indreptari si genuflexiuni cu haltera pe umeri.

carbohidrati = cartofi, orez brun, fulgi de ovaz, paine integrala, paste din grau dur, etc.

"mananc in cantitati destul de mari", ce inseamna pentru tine cantitati destul de mari? pentru mine inseamna ceva gen 4 portii de carotofi, 18 mici, 4 paini. asta inseamna la mine "cantitati destul de mari", se poate si mai mult.

| vlady_8739 explică (pentru Cosmin86):

Indreptari si genoflexiuni cu gantera pe spate nu am sa fac, pentru ca mi-e frica ca nu mai cresc. Alimentatia mea intr-o zi normala este mic de jun ( 2 oua fierte, salam uscat, branza gogosari sau crastaveti o cana de ceau si o felie de paine), M-ai includ doua mese pana la cina astea continand ( Carne prajita, supa sau ciorba cartofi sau orez, 2 feli de paine fructe si dulciuri) Daca sunt la scoala mananc 2 sentviciuri. Seara mananc (paine prajita, o cana de lapte de 0, 5 ml cu nescuic sau mai mananc din ce am mancat la pranz)!

| AntrenorFitness a răspuns (pentru vlady_8739):

Vlad, incearca sa mananci cat mai mult si cat mai sanatos.
Mananca: legume, fructe, carne de pui, peste, vita, orez, cartofi, lapte, branza, iaurt, fulgi de cereale.
uite un program de nutritie cum ar trebui sa arate, sa te orientezi si tu putin.
Masa 1

Ora 8:00

- 200 g fulgi de ovaz SAU 500 g de iaurt
- omleta din 2 galbenusuri + 6 albusuri SAU cereale integrale cu lapte
- 2 felii de paine integrala SAU biscuiti
- un fruct la alegere
Masa 2

Ora 11:00

- salata de fructe
Masa 3

Ora 13:00

- 200 g carne de pui sau vita la gratar
- 200 g cartofi copti sau orez fiert
- legume proaspete crude

SAU

- 250 g orez fiert in unt
- 300 g carne de vita
- salata de varza cu morcovi
Masa 4

Ora 16:00

- salata de legume
- un fresh de fructe
Masa 5

Ora 19:00

- 200 g piept de pui
- 200 g paste

SAU

- 200 g peste
- 200 g cartofi copti
- salata de cruditati

| Cosmin86 a răspuns (pentru vlady_8739):

Mananci foarte putin

| vlady_8739 explică (pentru AntrenorFitness):

Asa am sa fac! O sa incerc sa ma tin de acest program alimentar. Multumesc mult!

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca esti destul de slab ai nevoie de carbohidrati in primul rand, nu de proteine.

ce alimentatie ai acum?

| vlady_8739 explică (pentru Cosmin86):

Am o alimentatie normala cred eu, mananc multa carne, orez cartofi si mananc in cantitati destul de mari, mananc si dulciuri (ciocolata).

| vlady_8739 explică (pentru Cosmin86):

Carbohidrati in ce gasesc? Vreau sa pun pe mine masa musculara asta ma intereseaza.