| xItachi a întrebat:

Am 15 ani si 1, 73, tata are 1, 70 si mama 1, 65. Vreau sa stiu daca inaltimea bunicilor conteaza si ea in dezvoltarea mea pentru ca bunicul din partea tatei are peste 1, 90 si fratii lui la fel (tata fiind 1 din cei mai mici din familie).
Fac inot cam 2 ore pe zi (am inceput acum 2 saptamani) si merg pe bicicleta cam 5-10 km pe zi (am inteles ca si ea ajuta la crestere).
Vreau sa stiu daca pot creste mai mult facand aceste sporturi si sa imi mai recomandati niste sporturi (exceptand baschet, voley, handball ).
Si as vrea sa ma apuc de sala, ce excercitii as pute face pentru a nu imi stopa cresterea?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AnaWlm a răspuns:

Depinde ce esti, banuiesc ca baiat. Fetele cresc pana la varsta de 16 ani si baietii 18-20. Eu zic sa nu te stresezi atat cu cresterea, e din structura ta genetica. Poti mosteni si de la bunici, si chiar si de la strabunici, din cate stiu. Si cu sala, eu zic sa nu te apuci daca nu ai neaparata nevoie. Sala incetineste cresterea oricum, daca nu o stopeaza. Acum, depinde si ce faci. Daca ridici greutati deasupra capului, atunci ai toate sansele sa iti incetinesti cresterea.