| Masinescu a întrebat:

Salut TPU! Am 15 ani, si practic calisthenics.
De ex, eu mananc doar alimente sanatoase, ( fructe si legume, carne de pui, porc, peste, mananc si multe lactate, etc.) si daca mananc aceste alimente, le pot manca in orice cantitate ( bine da nu cantitati enorme, cantitati normale.)? Adica sa nu am un program fix de mese ( ex. La 12 masa, la 3 masa, etc.)
Adica sa le mananc oricand, si in cantitati normale...
Eu cred ca nu dauneaza, adica sa ma ingras sau cv, ca sunt sanatoase, chiar cared ca ma ajuta, dar asa vrea si parerea voastra!
Multumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

In principiu mesele trebuie sa aiba un program stabilit, ca organismul tau sa se ajusteze singurel, nu sa il iei prin surprindere ba cu una, ba cu alta. Poti sa zicem sa mai bagi 2-3 gustari printre mesele principale, dar nu te juca cu treaba asta.

| Masinescu explică (pentru GabiDumitrescu):

Da nu inteleg care e problema, ca sunt alimente sanatoase, benefice pentru corp
.
Dar le mananc normal, nu exagerat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Masinescu):

Benefice-benefice, dar gindeste-te asa - cum ar fi sa dormi 8 sau 10 ore ca de obicei, dar cu pauze care in fiecare noapte sunt altfel? Te-ai mai odihni la fel? https://dralinpopescu.ro/......a-zilnica/

| dinaprilie a răspuns:

Mananca si "observa/ti" corpul cum reactioneaza. Astfel poti sa le ajustezi daca observi ca te supara ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti manca cele mai sanatoase alimente din lume... daca in urma lor ajungi pe surplus caloric te vei ingrasa. Poti manca cele mai nesanatoase alimente din lume... daca in urma lor ajungi intr-un deficit caloric vei slabi.

| Masinescu explică (pentru anonim_4396):

Pai multe siteuri, experiti, au confirmat ca alimentelw sanatoase le poti consuma in oarecare cantitate, daca practici si sport.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Masinescu):

Experții Fantomaticii SRL? Cine? laughing

| Masinescu explică (pentru anonim_4396):

Explica si mie dc alimentele sanatoase nu se pot consuma in oarecare masura, facand si sport.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Masinescu):

laughing Unde nu-i, nici dumnezeu nu cere.
Sa luam cazul unui barbat care si mentine greutatea cu 2000kcal pe zi. Consideram urmatoarea masa : 100g kaju, 200g carne si 300g orez. Sanatoasa da? Aceasta masa are 50+g grasimi, 48g proteine cam si 75g carbohidrati...adica 50x9+ 48x4+ 75x4= 942 kcal. Daca barbatul ca manca 3 astfel de mese SANATOASE se va ingrasa, deoarece 942x3=2826 kcal >2000 kcal.
Calculele sunt aproximative.

| Masinescu explică (pentru anonim_4396):

Pai si daca face sport, e alt cv

| anonim_4396 a răspuns (pentru Masinescu):

Mi am răcit gura de pomană cu un limitat mental ca tine...