| BogdanFnky a întrebat:

Am 16 ani si m-am apucat de sala de vreo 3 luni. Am luat fosfo-creatina de la Redis, dar s-au vazut efecte foarte mici, iar dupa ce m-am lasat de sala m-am desumflat la loc. Nu stiu ce sa mai fac ca sa cresc in masa musculara. Am citit pe net despre o dieta anabolica, bogata in grasimi, dar nu m-am lamurit prea bine. Altcineva mi-a spus sa mananc orice... straight face. Ce ar fi mai bine sa fac? Sa incep cu dieta anabolica ( daca ma lamuriti cam ce trebuie sa mananc pentru a creste mai repede in masa musculara ), sa imi iau niste creatine putin mai scumpe? in jur de 60-70 RON sau si sa continui se iau Masiv Mass ( de la Natural+ ) am uitat sa mentionez ca folosesc si carbohidrati happy. Si as vrea sa incep sa iau si GFX. Am 16 ani si m-am apucat de sala de vreo 3 luni. Am luat fosfo-creatina de la Redis, dar s-au vazut efecte foarte mici, iar dupa ce m-am lasat de sala m-am desumflat la loc. Nu stiu ce sa mai fac ca sa cresc in masa musculara. Am citit pe net despre o dieta anabolica, bogata in grasimi, dar nu m-am lamurit prea bine. Altcineva mi-a spus sa mananc orice... straight face. Ce ar fi mai bine sa fac? Sa incep cu dieta anabolica ( daca ma lamuriti cam ce trebuie sa mananc pentru a creste mai repede in masa musculara ), sa imi iau niste creatine putin mai scumpe? in jur de 60-70 RON sau si sa continui se iau Masiv Mass ( de la Natural+ ) am uitat sa mentionez ca folosesc si carbohidrati happy. Sper ca ma puteti ajuta

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Salut
Redis si natural plus sunt 2 firme destul de slabe, mai lasa-i, GFX e ok, sau daca ai bani gasesti pe www.megaproteine.ro proteine de calitate.

Dar suplimentele sunt CEL MAI PUTIN importante, cea mai importanta e alimentatia.

Ce trebuie sa stii :

- iti asiguri 2 grame de proteina / kilogram-corp zilnic, este ESENTIAL pentru cresterea in masa musculara, pentru asta bagi 4-5 mese pe zi bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua ), dar NU grasimi, da-le dracu, ai nevoie de proteine, nu de grasimi
- carbohidrati pentru energie - altfel corpul o sa consume proteinele pentru energie - si anume : cartofi, orez, quinoa, etc.
- fibre vegetale ( fructe, legume )
- grasimi sanatoase ( masline, nuci, alune, etc. )
- miere ( pentru vitamine, are mult mai multe decat fructele )

Si cam alea, cel mai importante sunt proteinele, alea sunt prioritatea ta numarul 1. Gasesti pe net continutul in proteine al alimentelor, iei cu cat mai putine grasimi ( ex. piept de pui fiert sau la gratar, piept de curcan, muschi de vita, peste, etc., lasa porcul, micii, carnatii, shaorma, et.c, astea le eviti ), sa aiba proteine si putine grasimi.

Cea mai importanta masa sa fie la 30, maxim 60 de minute dupa antrenament, si obligatoriu sa ai ceva de genul piept de pui cu orez sau peste, sau vita. Inainte de culcare, lapte sau branza ( laptele are proteine cu absorbtie lenta - caseina - care iti hraneste muschii in timp ce dormi ).

Dupa ce pui toate astea la punct, si un antrenament CORECT ( 90 % din cei care merg la sala se antreneaza incorect, nu pun accent pe odihna, etc. ), abia apoi te gandesti la suplimente gen creatina, gfx, etc.

| Niiiicu a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta este parerea ta...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Niiiicu):

Uita-te la raspunsul meu, mai poti invata cate ceva, spre exemplu de ce e inutil sa mananci multe fructe si legume cand faci antrenament pentru masa musculara

| OvyBluRay a răspuns (pentru Cosmin86):

Foarte bine ce zici

| Cosmin86 a răspuns (pentru OvyBluRay):

Ms

| Niiiicu a răspuns:

Salut,eu iti recomand sa nu mai iei porcariile ale de creatine si ce mai iei, si sa nu ti vreo dieta ca doar esti slab si e posibil sa iti faca rau, sa mananci mai mult carne dar sa nu exagerezi, si mukte fructe si legume,,, si nu e bine sa mergi la sala pana pe la 18 ani ca ti se deformeaza coloanawinkingnumai bine

| Cosmin86 a răspuns (pentru Niiiicu):

Genial, ai vorbit haotic, n-ai zis nimic concret sau raportat la inaltime. daca esti paralel cu sportul nu mai comenta

| ionutzul31 a răspuns:

Ce senzatie de deja vu mi-ai dat :))
Deci pentru a creste in masa musculara iti iei un borcan de creatina in jur de 60-70 de ron si te tii de el.
Vezi si linkul asta:
http://www.pronutrition.ro/produse.aspx?cID=116

Eu mi-am luat "Whey Line Creatine Pro Mass" la 60 de Ron si sunt destul de multumit de rezultate.
Si vezi ce zice cosmin ala, zice numai bazaconii.Nu e raspunsul pentru ce dai impresia ca ai vrea sa faci.
Fortza! :))

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionutzul31):

De mine zici ca spun bazaconii?

| OvyBluRay a răspuns (pentru ionutzul31):

Cosmin86, omu asta i-a dat cele mai bune sfaturi este adevarat tot ce zici, habar nu ai nimic ionutzul31 crezi ca in sportul gata iti bagi in vena ceva tare si mananci grasimi si toate parcariile de faci mare musculos, habar nu ai nimic omule

| theansweris a răspuns:

Salut! Stiu ca o sate considerineinteles dar crede-ma stiu exact ce gandesti! In primul rand ca la 16 ani organismul tau e inca in dezvoltaresi nu o sa ramai asa.Iti doresti safi masiv si ti se pare camainile iti sunt subtiri si pieptul nesemnificativ si ii privesti cu admiratie pebaietii cu brate de 40 si cu pieptul umflat. Uiti ca ei sunt mai in varsta ca tine! Sfatul meu este... fasport zilnic. La 30 de ani o sa iti multumesti tie pentru ca ai facut asta. Suplimentele gen masiv mas, din cate imi amintesc eu si daca nu s-a schimbat totul de acum 10 ani, cele de la redis sunt cele mai ieftine. Au efect, si te umfla, insa odata ce incetezi sa iei, dispare efectul. Poti incercacu naposim, nu stiu daca se mai gaseste sau cum se da acum cu reteta/fara, insa o sa te umfli artificial si nu esti tu acela! E clar ca pentru cine merge la sala, regulat, de minim 3 ori pe saptamana, simpla alimentatie nu e suficienta! Asa ca ai nevoie de suplimente. Iti recomand sa mananci cat mai variat, cu multa carne oua, lapte si sa iei o creatina buna, cred ca asa se cheama una de calitate} creatine crealkaline. e o cutie si niste pastile mov, si sa le asociezi cu vitamine. Supradin. Sunt efervescente. le poti bea chiar si in timpul antrenamentelor diluate intr=o sticla de 500 ml apa. sunt cele mai bune de pe piata! si in rest, sa nu fi niciodata complexat de felul cum areti atata timp cat esti perfect sanatos si te simti asa. Succes

| Cosmin86 a răspuns (pentru theansweris):

Naposim? stii ce efecte secundare are naposimul? laughing

| theansweris a răspuns (pentru Cosmin86):

Multiple

| Cosmin86 a răspuns (pentru theansweris):

Naposimul e o tampenie, sa nu recomanzi asa ceva nimanui.

Si lasa redis, proteine de calitate inseamna dymatize, muscletech, gaspari, etc., proteinele adevarate NU te umfla, te ajuta sa pui masa musculara, si cand nu mai iei te poti mentine fara probleme.

| OvyBluRay a răspuns (pentru theansweris):

Este bine ca de la varsta lui sa inceapa sa faca un pic de sport si eu sunt de de acord ca este prea devreme sa ia vreun supliment, este mai bine si mai natural doar prin alimentatie.

| Fidan99 a răspuns:

Bai asa ii