| NeXtW0WDeLiCe a întrebat:

Am instalat fifa 2001, totul bine, merge dar cand dau sa joc un meci imi iese din fifa. zice "" Fifa. 2001. exe has stop working"" am windows 7. FUNDA

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Patru posibilități:
1. Fie ai o versiune coruptă - caz în care trebuie să cauți altă sursă de download.
2. Oarecum legat de prima - versiunea ta are un patch instalat care a corupt iremediabil jocul. Soluție: Caută să vezi dacă poți elimina doar acel patch. Dacă nu, se aplică soluția de la 1.
3. Directx prea nou - Pune-ți directx 9.0c peste versiunea pe care o ai acum - e o problemă des întâlnită când windows 7 e pus să ruleze jocuri vechi.
4. Problemă de compatibilitate. Dă click dreapta pe executabil, du-te la properties și du-te în tabul „compatibility". Apoi, bifează „Run program in compatibility mode for" și alege o versiune de Windows mai veche - Fie XP Sp2 fie Windows 2000. NU alege SP3 că nu rezolvi nimic.

Cam astea sunt motivele principale pentru care primești eroarea asta. Șansele să fie alt motiv decât astea 4 sunt minime. Însă, dacă tot nu-ți merge după ce ai încercat toate 4 soluțiile, revino cu ce ai încercat și ce erori/probleme ai întâmpinat și te-ajut mai departe.

Salut.

| NeXtW0WDeLiCe explică (pentru kongeriket):

Am directx 11.
Varianta cu compatibilitate nu merge apare la fel.
La inceput de joc iese si apare o eroare cu 800x600 rezolutie insa dupa intra in joc.
Unde gasesc acel patch?

8 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Fifa 2001 merge sa stii pe windows 7 nu exista sa nu iti mearga nu iti merg alea din 2003 dar astea din 2001 si pana in 2010 cel putin ar trebui sa mearga sigur ca daca vrei sa joci jocuri noi e o problema iti trebuie un calculator performant sa se adapteze la cerintele jocurilor altfel nu se poate desigur ca pe windows 7 daca vrei fifa 97 98 99 nu poti sa le joci ca nu iti merg si iti poti strica calculatorul si banuiesc ca nu vrei asta

| NeXtW0WDeLiCe explică:

Va multumesc la amandoi, am instalat directx 9c si dupa am dat reg setup. acum merge, va multumesc big grin

| alexutz10 a răspuns:

Fifa 2001 pe windows 7? laughing ce system ai? daca iti merge windows 7 trebuie sa iti mearga macar fifa 07

| Crisan1997 a răspuns:

Vezi ca acolo e o chestie cu reg setup dai pe el si iti va merge sigur

| Constantin_Marian_1986 a răspuns:

Sall.am si eu o intrebare
am descarcat fifa 2001 si intru un joc, joc un meci si dupa aia iese afara din joc, iar cand dau la season mi se bloheaza. va rog mult de tot spneti-mi si mie ce pot face

| Constantin_Marian_1986 a răspuns:

Salut. Am fifa 2002 descarcat. Intru in el ma joc un meci si dupa aia imi iese din joc, iar cand dau la season mi se blocheaza

| NeXtW0WDeLiCe explică (pentru Constantin_Marian_1986):

Fa cum am facut eu mai sus. fa mount image cu daemon tools ia un crack care merge, gasesti greu si iti merge 100%