| ElGreco88 a întrebat:

Am o intrebare legata de culturism.cu ajutorul batoanele proteice pui masa musculara? sau doar de ingrasi? evident mergand la sala
de luni pana vineri
seara de seara. Daca nu, ce batoane imi puteti recomanda pentru masa musculara. Adica nu trebuie sa ma astept la o schimbare dar un plus de proteine nu strica. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Apostol_Mihai_1997 a răspuns:

Batoanele proteice trebuie luate intre mese. Ele sunt un supliment alimentar si trebuie tratat ca atare. Mesele NU trebuie sa fie inlocuite de aceste batoane, dar le poti folosi cu incredere intre mese + un antrenament la sala de cel putin 3 ori pe saptamana sau acasa 1 zi da una nu e perfect pentru cresterea masei musculare. Acum sa nu te astepti sa explodezi intr-o luna! O sa vezi schimbari, dar muschii se pun greu. Daca nu era asa, toata lumea avea muschi. Bafta! funda?

| ElGreco88 explică (pentru Apostol_Mihai_1997):

Am inteles ce ai zis, Multumesc pentru raspuns.Mai este inca ceva, Imi poti recomanda un baton proteic bun? funda imd!

17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Batoanele proteice sunt bune doar sa te ajute sa scapi de "junk". Cand ti se face foame intre mese mananci un baton proteic in loc sa-ti cumperi o porcarie de ciocolata plina de calorii sau mai stiu eu ce.
Ce program de antrenament ai?

| ElGreco88 explică (pentru Cosmin86):

Merg de luni pana vineri inclusiv, seara pe la 19:00 Lunitongueiept+biceps Marti:Spate+triceps+abdomen Miercuri.Trapez+umeri, Joitongueicioare(gvadricepsfemurali, zona aia )+gambe Vineribig grine toate. Din toate cate putin. Piept+spate+umeri+biceps+triceps+picioare+abdomene. Cam asta e! Dc? Daca vrei iti zic si ce fel de exercitii maine adica cum se numesc exact! Multumesc

| ElGreco88 explică (pentru Cosmin86):

Fiecare antrenament dureaza cam o ora jumatate!

| Cosmin86 a răspuns (pentru ElGreco88):

Trebuie sa faci cateva modificari la antrenament, lasa o zi intre piept si triceps, si intre spate si biceps. Cand lucrezi piept se lucreaza si triceps, si daca il lucrezi a doua zi nu e perfect odihnit. Analog, marti cand faci spate se lucreaza si bieps care l-ai lucrat cu o zi inainte si nu o sa fie refacut 100 %.

Eu ti-as recomanda asa:
luni : piept + biceps
marti : picioare + abdomen
miercuri : pauza
joi : spate + triceps
vineri : trapez + umeri

Nu te ajuta cu nimic sa ai o zi in care faci "din toate cate putin", mai rau te supra-antrenezi.
Vezi sa faci exercitiile corect, e cel mai important.

Sunt curios la piept si biceps ce exercitii faci exact si cate serii/repetari happy

| ElGreco88 explică (pentru Cosmin86):

Pulover:2serii 12repetari
Impins la cadru smith:4serii 12repetari
impins pentru partea de sus a pieptului: 3 serii 12repetari
fluturari in plan drept: 3 serii 12repetari
apoi impins la cabluri, stau in fund cu spatele drept pieptul in fata.3 serii 12 repetari. Daca vrei sa vb mai bine da add te rog la danny. ftw18 big grin si iti dau si poze cu aparatele la care fac!

Biceps
Cu bara EZ 4 serii 12 repetari
cu gantere, tip ciocan din picioare :3 serii 12 repetari
din fund cu gantere alternativ 12 cu un brat 12 cu un brat : 3 serii 12 repetari.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ElGreco88):

Vorbim maine, ca nu mai stau in seara asta.
Stiu aparatele, la piept ti-as recomanda sa pui accent mai mult pe greutati libere, cu alea faci masa musculara ca lumea si sa lasi aparatele la sfarsit.
Eu fac : impins cu haltera pe orizontala, fluturari cu gantere pe orizontala, impins cu ganetere in plan inclinat si la scripeti ( ce ziceai tu la cabluri )

Deci, fiecare grupa are un exercitiu de baza, e cel mai bun pentru pus masa musculara si trebuie facut primul. Apoi urmeaza exerctii de izolare, etc.

Si anume :

piept : impins cu haltera din plan orizontal
biceps : flexii cu bara dreapta din stand, lasa bara Z si incearca cu asta
triceps : impins cu priza ingusta sau flotari la paralele
spate : tractiuni
picioare : genoflexiuni cu haltera pe umeri.

EU spre ex. la biceps fac :
- 3 serii cu bara drepta 8-9 repetari
- 3 serii flexii alternative cu gantere stand jos, plan inclinat ( lucreaza partea lunga a muschiului )
- 3 serii cu bara Z la banca Scott ( izolare )

La biceps stimulul optim se obtine prin solicitarea muschiului in 3 pozitii:

Mid-range: -flexii din picioare cu bara
Stretch: -flexii cu gantere pe plan inclinat
Contracted: -flexii cu gantera pe genunchi

Eu personal nu fac deloc contracted, in locul acelui exercitiu fac cu bara Z la banca Scott.

Cat timp progresez cu acest antrenament, nu-l schimb happy
Oricum la 3 luni asa antrenamentul trebuie schimbat, pentru variatie, ca altfel se obisnuieste corpul cu el si stagnezi.

| ElGreco88 explică:

Doar te ingrasi* / mergand.Scuze pentru greseli!

| Apostol_Mihai_1997 a răspuns:

Pai ele sunt cu atat mai "bune" cu cat au mai multe proteine. Te uiti si tu pe ambalaj la proteine. Cred ca e diferenta si de pret...

| ElGreco88 explică (pentru Apostol_Mihai_1997):

Ok multumesc timpul acordat! Bft

| Cosmin86 a răspuns (pentru Apostol_Mihai_1997):

Conteaza si calitatea proteinelor...un produs cu 20 de grame de proteina din zer e net superior unui produs cu 30 de grame de proteina din soia

| ElGreco88 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc mult pentru timpul acordat!

| ElGreco88 explică (pentru Cosmin86):

Da add la danny. ftw18 sa mai vorbim, daca vrei tongue. Multumesc

| Cosmin86 a răspuns (pentru ElGreco88):

Ce ID ziceai ca ai? danny. ftw18?

| ElGreco88 explică (pentru Cosmin86):

Da!

| Cosmin86 a răspuns (pentru ElGreco88):

Bine, vorbim azi daca ai intrebari. Ti-am lasat un mesaj, dai reply cand intri

| Aurel_Fratila_1982 a răspuns:

Pentru a te ingrasa baga cate 3 batoane PROTEIN R 1kg de banane, 2 l lapte bineinteles pe langa alimentatia ta zilnica care trebuie sa cuprinda 3000 calorii si fa sport mult si vei vedea diferenta iar daca o sa faci si sala yia produsul BRUTAL KRE ATP 2 CAPSULE PE ZI INAINTE DE ANTRENAMENT, TE VA AJUTA FOARTE MULT.