| yAdrian a întrebat:

Am si eu o problema. M-am reapucat de sala, dupa o pauza de vreun an si ceva ( inainte de pauza, mai facusem sala aprox 1 an si junatate ). Stiam ca trebuia sa fac macar cateva zile circuit, dar m-am incapatanat si nu am mai facut. Poate de la asta, poate nu, am o dorere groaznica umarul ( muschiul umarului ) drept. Cand il solicit putin mai mult ma doare, gen sa tin mana in plan orizontal. In seara aceea ( prima saptamana ) cand am facut umeri, n-a durut groaznic si fara aspirina nu am putut sa dorm. Acum m-a lasat, ma doare doar la efort. Nu mai zic, ca nu pot sa mai lucrez unele grupe care solicita si umarul, din cauza lui.
Aveti ceva idei, sfaturi, orice? Dau funda!
Multumesc mult!

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Descrii o artroza faina rau de tot tu. sfaturi? du-te la ortoped. muschii nu dor daca sunt sanatosi. nici ligamentele sau tendoanele. daca e durere si nu seamana cu febra musculara poate fi artroza, intindere, ruptura (putin probabil, nu mai miscai mana). oricare ar fi, toate te trimit la doctor.

| CosmiinTezeu a răspuns:

Etiologia leziunilor musculare
Leziunile musculare pot apare in efectuarea activitatilor de zi cu zi si nu sunt specifice doar sportivilor. Persoanele care practica sport sunt expuse la dezvoltarea intinderilor musculare prin folosirea excesiva a musculaturii.
Ai intrat prea tare in muschii : )) Trebuie sa o iei incet, deci ai facut intindere o sa te mai doara putin timp dar totul o sa revina la normal dupa ce o sa se obisnuiasca mushiul din nou
Sfaturi : Incalzestete inainte de orice antranament incalzeste muschiul bine si nu uita nu consta cate kg ridici, ci consta faptul cat de corect le faci. Bafta