| Damagexz3 a întrebat:

ce exercitii trebuie sa fac la sala gen ziua 1 spate piept biceps, ziua 2 triceps etc. Si cate serii trebuie sa fac din fiecare si cate repetari! Cel mai bun raspuns primeste funda!

2 răspunsuri:
| 6684464 a răspuns:

In prima zi ar trebui sa faci cat mai multe. Cu cele mai mici greutati, tot o sa ai febra musculara. Important e sa inveti sa folosesti aparatele.
Apoi iti faci programul. Important este sa nu combini in aceeasi zi grupele "mari"(piept/spate/picioare).
Tu stii cate zile pe saptamana te duci, important este sa nu treaca o saptamana fara sa fi facut una din grupele "mari".

Alte lucruri importante de stiut :
Cand lucrezi piept automat si tricepsul lucreaza[desigur, nu la aceeasi intensitate la cere o fac cand faci triceps separat], si umerii(o parte).
Cand lucrezi spate, si bicepsul lucreaza.
Picioarele au o grupa destul de mare(gambe, biceps femural, triceps femural, croitor, fesieri de 3 feluri...hee hee ) [cat sa nu mai trebuiasca sa bagi exercitii suplimentare].
E bine, daca te duci mai rar pe la sala, sa combini grupele mici ce lucreaza in acelasi timp cu cele mari(cum ar fi la spate: spate cu biceps).
Daca te duci des ai grija sa fie macar o zi 'libera' intre grupele "mari", nu este o regula dar este mai bine. Am pus 'libera' pentru ca in ziua aia bagi ori umeri(cu trapez), ori abdomen, ori biceps/triceps, etc.

Daca iti faci griji referitor la exercitii si modul de folosire a aparatelor, stai linistit. La 5 sali am fost si la toate sunt persoane care doresc dubios de mult sa ajute incepatorii, nu toate persoanele doresc, dar sunt si sunt la orice sala(probabilhee hee ).

| TheAnonimous3037 a răspuns:

Antrenament Începători – 3 zile/săptămână

Luni: Piept, Umeri, Triceps
1. Împins din Culcat cu Haltera
3 serii a câte 8-10 repetări, odihnă 45 secunde
2. Flotări la Paralele
3 serii a câte 10-12 repetări, odihnă 45 secunde
3. Împins din Înclinat cu Haltera
3 serii a câte 8-10 repetări, odihnă 45 secunde
4. Fluturări cu Ganterele
3 serii a câte 10-12 repetări, odihnă 60 secunde
5. Presă Militară
3 serii a câte 8-10 repetări, odihnă 60 secunde
6. Presă cu Ganterele din Șezut
3 serii a câte 10-12 repetări, odihnă 45 secunde
7. Ridicări Laterale cu Ganterele/Discurile
3 serii a câte 10-12 repetări, odihnă 45 secunde
8. Fluturări Inverse
3 serii a câte 10-12 repetări, odihnă 45 secunde
9. Skullcrushers
3 serii a câte 10-12 repetări, odihnă 60 secunde
10. Extensii pentru Triceps
3 serii a câte 10-12 repetări, odihnă 45 secunde

Miercuri: Spate, Biceps
1. Tracțiuni cu Priză Largă
4 serii a câte 8-10 repetări, odihnă 45 secunde
2. Ramat cu Haltera
3 serii a câte 8-10 repetări, odihnă 45 secunde
3. Ramat cu Gantera
3 serii a câte 10-12 repetări, odihnă 45 secunde
4. Îndreptări cu Haltera / Deadlift
3 serii a câte 8-10 repetări, odihnă 60 secunde
5. Ramat la Scripete
3 serii a câte 8-10 repetări, odihnă 45 secunde
6. Flexii cu Haltera
3 serii a câte 8-10 repetări, odihnă 45 secunde
7. Flexii Alternate cu Ganterele
3 serii a câte 12-16 repetări, odihnă 45 secunde
8. Flexii Concomitente
3 serii a câte 10-12 repetări, odihnă 45 secunde
9. Tracțiuni la Bărbie
Până la eșec - 3 serii

Vineri: Picioare, Abdomen
1. Genuflexiuni cu Haltera pe Spate
4 serii a câte 8-10 repetări, odihnă 45 secunde
2. Genuflexiuni Frontale (haltera stă pe partea superioară a pieptului)
3 serii a câte 8-10 repetări, odihnă 60 secunde
3. Deadlift Românesc
4 serii a câte 8-10 repetări, odihnă 45 secunde
4. Extensii pentru Picioare
3 serii a câte 10-12 repetări, odihnă 45 secunde
5. Flexii pentru Picioare
3 serii a câte 10-12 repetări, odihnă 45 secunde
6. Ridicări pe Vârfuri
3 serii a câte 12-16 repetări, odihnă 45 secunde
7. Ridicări de Picioare din Atârnat
3 serii a câte 10-12 repetări, odihnă 45 secunde
8. Crunch Bicicletă
3 serii a câte 12 repetări, odihnă 30 secunde
9. Crunch Inversat
3 serii a câte 10-12 repetări, odihnă 45 secunde
10. Poziția Plank
60 secunde
După ce ai trecut de 4-6 săptămâni de antrenament poți trece la 5 zile de antrenament pe săptămână.