| NeedForSpeed2013 a întrebat:

Ce parere aveti, as putea sa iau Tribulus terrestris? da, am 15 ani si sunt mic de inaltime am 1, 60 si doar 45kg. Vreau sa ma apuc de sala.Ce zice-ti planta acesta imi afecteza inaltimea sa din contra ma ajuta sa ma dezvolt si eu odata, sunt ca un copil de clasa a 5-a! Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Ba fix asta recomand daca nu handbal basket, alt sport care sa-ti placa. Nu pot sa cred ca nu e un sport pe care ti-ar placea sa-l practici. Sala dupa 17-18 ani as zice. Daca vrei intr-adevar sa arati bine trebuie sa ai o baza in spatele salii (a antrenamentului cu greutati) baza ce o faci in sport.

Daca totusi nu vrei sa te apuci de un sport. Fa tractiuni, genoflexiuni, flotari si alergare dar nu de rezistenta; sprinturi de 100m cat poti de tare dar lucrurile astea le faci si cam in orice sport cu un antrenor care stie ce face cat si cum sa te forteze etc...

Daca tu vi aici si intrebi aici ce si cum sa faci este clar ca nu ai idee ce sa faci intr-un antrenament cum sa-ti faci un plan de antrenament etc si nici noi nu-ti putem explica pentru ca este ceva mult prea complex. Acest lucru il vei invata in timp dar momentan iti recomand cu toata caldura sa te apuci de un sport, nu neaparat sa faci performanta dar te va ajuta mai mult decat iti imaginezi pe termen lung.
Daca ai intrebari sau nelamuriri da-mi un mesaj pe privat si te ajut cu placere.

8 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Nu are sens sa o iei acum. Poate dupa 30 de ani cand incepe sa scada productia naturala de testosteron.

| NeedForSpeed2013 explică (pentru Nickname1890):

Da man...Da am azuit ca te ajuta sa iei repede in kilograme si sa te faci mai "barbat" datorita testosteronului mai mult''. Multumesc oricum am inteles ca nu trebuie sa iau! Ce mi-ati recomanda pentru crestere in inaltime si masa? Nu handbal, baschet...si prostii?

| Nickname1890 a răspuns (pentru NeedForSpeed2013):

Ba fix asta recomand daca nu handbal basket, alt sport care sa-ti placa. Nu pot sa cred ca nu e un sport pe care ti-ar placea sa-l practici. Sala dupa 17-18 ani as zice. Daca vrei intr-adevar sa arati bine trebuie sa ai o baza in spatele salii (a antrenamentului cu greutati) baza ce o faci in sport.

Daca totusi nu vrei sa te apuci de un sport. Fa tractiuni, genoflexiuni, flotari si alergare dar nu de rezistenta; sprinturi de 100m cat poti de tare dar lucrurile astea le faci si cam in orice sport cu un antrenor care stie ce face cat si cum sa te forteze etc...

Daca tu vi aici si intrebi aici ce si cum sa faci este clar ca nu ai idee ce sa faci intr-un antrenament cum sa-ti faci un plan de antrenament etc si nici noi nu-ti putem explica pentru ca este ceva mult prea complex. Acest lucru il vei invata in timp dar momentan iti recomand cu toata caldura sa te apuci de un sport, nu neaparat sa faci performanta dar te va ajuta mai mult decat iti imaginezi pe termen lung.
Daca ai intrebari sau nelamuriri da-mi un mesaj pe privat si te ajut cu placere.

| Cosmin86 a răspuns:

NU, corpul tau nu a ajuns inca la productia maxima de testosteron ( productia maxima ), a.i. sa o stimulezi tu cu suplimente.
Abia dupa 19-20 de ani faci asta.

Mai bine iei un gainer ( 50 % proteine, 40 % carbohidrati, 10 % creatina si altele ), e cel mai bun pentru greutatea ta.

| NeedForSpeed2013 explică (pentru Cosmin86):

Si la ce ma ajuta acest gainer?

| Cosmin86 a răspuns (pentru NeedForSpeed2013):

Sa cresti in masa. Mai citeste despre suplimente inainte sa te hotarasti ce-ti cumperi.

Chestia e ca pentru sala alimentatia e mai importanta decat antrenamentul, cu 3 mese pe zi NU pui prea multa masa musculara, de fapt nu pui aproape deloc.

Ai nevoie de 2 grame de proteina / kilogram-corp a.i. sa cresti in masa musculara, si asta obtii din alimentatie + suplimente.

| Cosmin86 a răspuns:

Iar eu iti recomand mai departe sa te documentezi pe site-uri de specialitate, gen culturism.ro, getfit.ro, etc.
Ai acolo chestii despre antrenament, alimentatie, etc.

| DorinM a răspuns:

Ai putea sa iei, dar acum ești prea mititel pentru a lua suplimente. Manca bine și sănătos, mergi la sala, dar antrenează-te moderat pentru ca ești in creștere(chiar dacă alți iți spun sa tragi tare). Daca totuși vrei sa iei tribulus terrestris ai aici mai multe informații http://totul-despre-sex.com/......terrestris

| DorinM a răspuns:

Link nou pentru răspunsul meu: Ai putea sa iei, dar acum ești prea mititel pentru a lua suplimente. Manca bine și sănătos, mergi la sala, dar antrenează-te moderat pentru ca ești in creștere(chiar dacă alți iți spun sa tragi tare). Daca totuși vrei sa iei tribulus terrestris ai aici mai multe informații http://midoris.ro/......terrestris