| nyky106 a întrebat:

Salut, TPU!

Cu 3 zile in urma m-am plimbat cu verisoara mea prin parc si ne-am oprit la parcul skaterilor. Erau niste baieti de vreo 19-20 de ani ce faceau niste trick-uri destul de interesante si na. in viata nu incerci nu poti castiga. Am luat un skateboard de la un prieten (nu e ceva profesional.) si am inceput sa invat sa-mi tin echilibrul prima oara, am trecut peste etapa asta si vreau sa invat sa dau ollie. Aici intervin doua intrebari: 1)Ce echipament mai exact imi trebuie (la cei din parc am vazut ca aveau teneşi) si ce skate? Care sunt diferentele intre skateboard-uri si cum imi pot da seama pentru ca vreau sa-mi cumpar unu bun. Si 2) Mai exact cum se dă ollie? Am vazut tutoriale pe internet si totusi nu-mi iese, nu pot sa ridic placa de jos sau daca o ridic nu pot sa cad pe ea, cad pe langa placa.

Multumesc anticipat de ajutor,

1 răspuns:
| Vans a răspuns:

Ia-ti shoesi.
Placa sa fie element, darkstar, enjoi etc in niciun caz RCO, ca-s ca dracu.
Daca vrei sa-ti cumperi cotiere, genunchiere e treaba ta.
Ai nevoie de ceva timp si repetitii pentru ollie.Trebuie sa stai pe placa indoind genunchii, apoi sari si freci nose-ul dar nu prea mult(adica sa nu-ti treaca varful piciorului de placa) ca atunci iti iasa ollienorth.Cauta pe net Slatina Crew Skate ca sa vezi cum sa dai ollie.