| Anghel_Marian_1999 a întrebat:

cum pot face si eu sa am muschi bombati ca alte persoane. Am 15ani 1.74m si 68kg Mulțumesc anticipa!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sport se numeste! laughing Fa-ti abonament la sala, si trage de fiare.
Daca nu vrei sa dai bani sau nu te lasa parintii etc., poti face si acasa, cauta pe Youtube exercitii ca sunt o gramada. Si sa ai o alimenatie sanatoasa, fara mancare de Fast Food, chipsuri, cornuri cu ciocolata (sunt pline de conservanti si E-uri) sau mai stiu eu ce minunatii.
Si sa stii ca muschii dureaza 48h sa-si revina, adica doar dupa 48h de la ultimul antrenament poti sa faci altul, o sa ai febra musculara, si o sa te doara indiferent de ce fel de exercitii o sa faci. Sa nu crezi ca faci doar exercitii si gata apar muschii, o sa ai o durere de simti ca-ti explodeaza muschii, si o sa ai o febra musculara de nu o sa te mai poti misca.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e suficienta o alimentatie sanatoasa, trebuie sa manance si mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca tu zici... Nu cred ca are nevoie de grasime.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma refeream la grasime, ci la proteine.

Trebuie sa mananci multe alimente bogate in proteine.

Eu cand am crescut cel mai mult in masa musculara, mancam 5-6 fripturi pe zi ( acum mananc 3-4 ) + 50 de oua pe saptamana + multe alte mancaruri.

Important e sa aiba 5-6 mese pe zi ( MESE nu gustari ) cu proteine si carbohidrati. Grasimi reduse la minim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Aici ai dreptate.

| SiLaS a răspuns:

Trebuie sa ai o alimentatie bien pusa la punct si antrenament desigur la sala.

| CristiMC a răspuns:

Trebuie sa mananci corespunzator sa te antrenezi corespunzator si sa te odihnesti

| Anghel_Marian_1999 explică (pentru CristiMC):

Sa te antrenezi corespunzator adica e o ora anume? de mancat am ore la care mananc si un program de odihnit dorm 9ore si auzisem de oxidul nitric ca e bun pentru asta sti ceva de el?

| CristiMC a răspuns (pentru Anghel_Marian_1999):

La antrenament ma refer la executia corecta si timpul petrecut in sala, adica daca stai 3 ore in sala o sa cresti un dq...din contra faci catabolism si dai masa musculara jos.
Mancarea e cea mai importanta deoarece tu la sala nu cresti in masa musculara si acasa prin alimentatie si odihna.Incearca sa mananci de 5 ori pe zi dar nu toate prostiile.
Iar noaptea e bine sa telci pana in ora 22 deoareca de atunci organismul produce cel mai bine hormon de crestere, tetosteron si alti hormoni necesari refaceriiar iar legatura cu oxidul nutric nu stiu.