| Hasss a întrebat:

Salut TPU

Daca fac 100 de flotari in fiecare zi timp de un an

si mananc fructe legume carne care contin multe proteine

pot face ceva muschii?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai proteine = mancare

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, migdale, nuci, caju, fasole, mazare, linte, naut

4-5 mese pe zi, PROTEINA la fiecare masa ( nu ciorbe si alte prostii ).

33 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Daca te tii de treaba si faci in fiecare zi, evident fara pauze.Atuni da, ai sanse sa cresti.

Bafta!

| Lothar a răspuns (pentru OnuOnulică):

Si eu care credeam ca muschii cresc in zilele de pauza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru OnuOnulică):

Se fac pauze de 4-5 zile intre 2 antrenamente pe aceeasi grupa.

Daca azi faci flotari ( sau alte ex. pentru piept ), abia peste 5 zile faci piept din nou.

Asa se fac muschii, mai documentati-va si voi inainte sa ABERATI.

| Hasss explică (pentru Cosmin86):

Si de mancat ce mi-ati sugera sa mananc bineinteles nu vreau sa dau bani pe fel de fel de proteine si alte cacaturi...
ce legume si ce feluri de mancare?

| Hasss explică (pentru Cosmin86):

Ok omule multumesc mult
sper sa fac si eu ceva, vreau sa fac pana incepe vara laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hasss):

E prea putin timp, muschii se pun in ani de zile.

| Hasss explică (pentru Cosmin86):

Pai daca vad ca da roade fac si mai mult normal. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hasss):

Pai proteine = mancare

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, migdale, nuci, caju, fasole, mazare, linte, naut

4-5 mese pe zi, PROTEINA la fiecare masa ( nu ciorbe si alte prostii ).

| Cosmin86 a răspuns:

Evident ca NU, din cateva motive SIMPLE :

1. muschii cresc in zilele de pauza. daca tu faci ZILNIC ei CAND DRACU mai cresc?

2. la flotari lucrezi mereu cu ACEEASI GREUTATE

3. la flotari antrenezi doar piept si triceps... biceps, spate, umeri, picioare, abdomen, etc., NU le lucrezi

Fa-ti naibii un program ca lumea, ce naiba e asta "flotari".

Si DE CAND au fructele "multe proteine"? Nu au aproape DELOC.

Mai documenteaza-te

| Hasss explică (pentru Cosmin86):

Pai daca stii tu da-mi te rog frumos un program, nu pot merge la sala ca nu imi permit... happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hasss):

Nu-ti permiti din cauza banilor... sau nu ai sala in zona?

| Hasss explică (pentru Cosmin86):

Banilor...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hasss):

Si atunci cum o sa-ti permiti o alimentatie pentru muschi, care e de vreo 7-8 ori mai scumpa decat abonamentul la sala?

| Hasss explică (pentru Cosmin86):

Pai acum nu o sa cumpar cea mai scumpa alimentatie incerc sa iau ce pot sa imi permit...

| Lothar a răspuns (pentru Hasss):

Inteleg ca nu ai posibilitati, baga tractiuni cu diferite prize (supinatie, pronatie, priza larga, priza apropiata, priza neutra), flotari si genuflexiuni
Bagi luni miercuri si vineri cate o grupa (flotari luni, tractiuni vineri, genu miercuri)
Daca esti incepator poti face probabil 2-3 tractiuni cu priza larga (maxim) deci pana ajungi tu sa faci 15 o sa ai si bani de sala si o sa tot cresti in muschi
Cand ti se par usoare flotarile ( ajungi la 4-5 seturi de cate 12-15 iti legi ceva de tine sau te duci in parc si ii zici unui copil sa se puna pe spatele tau, la fel la tractiuni
Tine-te de treaba si o sa pui

| Hasss explică (pentru Lothar):

Pai si de cate ori sa fac flotari tractiuni si genoflexiuni?
adica fac dimineata si seara sau fac decat odata pe zi?

| Lothar a răspuns (pentru Hasss):

Daca faci o data pe zi 4-5 serii de cate poti
ex > faci o serie de 4 flotari apoi stai 1 minut pauza iar bagi 4 flotari... de obicei ar trebui sa nu mai poti sa misti mainile daca faci pana la epuizare

| Hasss explică (pentru Lothar):

Pai 4 flotari pentru mine sunt putine laughing pot sa fac si 25-30 pe serie...

| Lothar a răspuns (pentru Hasss):

Atunci pune greutate pe spate si baga flotari..sau schimba pozitia mainilor..tractiuni cate poti?

| Hasss explică (pentru Lothar):

Pai 5-7 cam asa

| Lothar a răspuns (pentru Hasss):

Cu priza normala? pana la 15 mai ai...si 4-5 serii

| minrest a răspuns:

Unii muschi se for dezvolta, insa nu vizibil. Dar atatea flotari, la varsta ta, iti pot impiedica cresterea, dezvoltarea intelectuala, in plus pot duce la afectiuni grave. Am doua recomandari: 1. Fa-ti un program de exercitii care sa solicite intreaga muculatura, cuprinzand maxim 8 flotari. Dar asta numai daca tii neaparat. 2.Indreapta-ti ambitia spre scoala. Acolo sunt mizele mari, nu in aspectul fizic. Te salut.

| Lothar a răspuns (pentru minrest):

Deci asta cu 8 flotari e penala.

| minrest a răspuns:

Deoarece nu ma prefac, raman doua posibilitati: 1.Sunt retardat. 2. Tu esti gresit informat. Informeaza-te putin si mai vorbim.100 de flotari intr-o singura sesiune inseamna foarte mult.

| Cosmin86 a răspuns (pentru minrest):

Nu face intr-o singura sesiune happy

Si daca se supraantreneaza, pur si simplu nu o sa mai poata face, clasic... toti ne-am supraantrenat la un moment dat

| OOOLEOOO a răspuns:

Muschii au nevoie de odihna ca sa creasca.

Program de antrenament pentru masa musculara acasa :
http://youtu.be/5n3mbzcRHj8

Le faci dupa nivelul tau de fitness
La inceput e usor sa cresti cu astfel de antrenamente, cu timpul va trebui sa cresti complexitatea exercitiilor calisthenice.

Dupa antrenament se consuma proteine.
Asigura-te ca mananci corect.

Vegan activist in Calisthenics
http://youtu.be/RFPsvF3UOdo

| FatUglyVirgin a răspuns:

Flotarile dezvolta doar tricepsul si pieptul.

| kyliejenner a răspuns:

Cred ca trebuie sa faci mai multe chestii, pe langa flotarile alea.
Baga un p90x workout sau insanity

| rapp2020 a răspuns:

O sa iei putina forma.in rest nu mare lucruwinking

| larylarysa a răspuns:

Da

| Kurono a răspuns:

Am zis să nu scriu aici deoarece nu cred că are rost, dar în schimb, îţi pot oferi un link, care cred că te va mulţumi foarte mult. Eu după băieţii ăştia fac de 3 ani. Baftă!

http://www.youtube.com/user/OfficialBarstarzz

| Coman_Mihai_Catalina_1990 a răspuns:

Ca sa faci ceva muschi trebuie sa si alergi doar asa arzi caloriile care leai strans deja laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Coman_Mihai_Catalina_1990):

Si tu esti doar un COPIL MIC si firav care isi da si el cu parerea, nu?

| AIAU a răspuns:

Da