| ςคтคℓίηßяùηηєтśέĻĻยℓ a întrebat:

Doresc Raspunsul unei persoane care se pricepe destul de bine in Culturism
Eu La fiecare antrenament beau cate 2 litrii de apa o sticla de 0.5 l cu Instant Energy : Instant Energy este un supliment alimentar destinat recuperarii energetice dupa efort sau in perioadele de stres sau activitate fizica intensa. Creste energia, rezistenta fizica, puterea de concentrare si stimuleaza metabolismul.
Si cate un baton WheyBar-R
:Wheybar-R Forte este bogat in proteine, care contine 1.000 mg de L-Glutamina, cel mai important aminoacid pentru muschi (reprezinta 60% din totalul aminoacizilor liberi din muschi), si 1.000 mg de BCAA si este indicat pentru cresterea nivelului de energie, a masei musculare si pentru o recuperare usoara dupa efortul fizic.
Ce Proteine sa iau pentru a creste masa musculara rapid?
Ma gandeam la Ideal Protein sau Sterol Complex si daca se poate un Program de sala?
Astept parerihappy

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înainte să te dopezi la indicația unui antrenor, consultă medicul de familie și medicul sportiv.
Nu te arunca cu capul înainte!
Pa, pa.

| Cosmin86 a răspuns:

Ideal Protein = faina indulcita de la redis, e soia, cea mai proasta sursa de proteine

Lasa redis si ia de la o firma serioasa.

Proteina de top inseamna ceva de genul :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/

Sau dymatize, muscletech, gaspari, etc. In niciun caz redis.

Si prima chestie pe care o faci pentru marirea masei musculare : mananci mai mult. Consuma multe proteine din alimente, proteine = carne, branza, oua, lactate, peste.

Program de sala, cate zile?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ςคтคℓίηßяùηηєтśέĻĻยℓ):

6 zile pentru un incepator e cam mult, e posibil sa progresezi mai lent din cauza asta.

Dar sa zicem :

ziua 1 : piept
ziua 2 : spate
ziua 3 : picioare
ziua 4 : umeri+abdomen
ziua 5 : brate ( biceps + triceps )
ziua 6 : antebrat + trapez

Asta ar fi o grupare buna.

| ςคтคℓίηßяùηηєтśέĻĻยℓ explică:

Wheybar-ul este bun de ceva?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ςคтคℓίηßяùηηєтśέĻĻยℓ):

Daca nu-ti rupi dintii in el, da. Dar are putine proteine si putina glutamina. Spre ex. are doar un gram de glutamina.

3 wheybar iti ofera cam cat un shake proteic, deci e ok.

P.S. : da si tu reply la un raspuns, sa primesc notificare

| Tudorica_Felix_1997 a răspuns:

Referitor la programul de sala
nu cred ca e nevoie sa te duci de 6 ori
si programul il faci tu, dupa cum crezi ca iti este mai bine
ideea este ca daca faci piept, ziua urmatoare sa nu faci triceps sau daca faci spate, ziua urmatoare sa nu faci biceps

| mitroaxxl a răspuns:

Deci eu sunt antrenor sportiv de aproximativ 15 ani, am foarte multa experienta si iti pot spune ori ce vrei... deci ce vrei sa afli?