| alexionut98 a întrebat:

este bun programul acesta pentru masa musculara? 1. piept cu biceps.
2.pauza.
3. spate cu triceps.
4. pauza.
5. picioare cu abdomen.
6. pauza.
7. umeri cu trapez.

Răspuns Câştigător
| dZZanK a răspuns:

Nu e bun. Sunt unele grupe complementare, adica: pieptul si tricepsul; spatele si bicepsul.
Incearca asa:
1. Piept+Triceps
2. Spate+Biceps
3. Picioare+Abdomen
4.Umeri+Trapez

Desigur cu o zi pauza intre antrenamente.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dZZanK):

Nu chiar, sa stii ca tricepsul intra in exercitiile pentru piept, si daca il lucrezi in aceeasi zi nu il lucrezi la intensitate maxima => nu il dezvolti la potential maxim. Analog bicepsul intra la exercitiile pentru piept.

| dZZanK a răspuns (pentru Cosmin86):

La fiecare sunt altele rezultatele. Cel mai bine ar fi sa incerce amadoua variantele.

| alexionut98 explică (pentru dZZanK):

Dar daca sa le fac exercitiile astea fara pauza adica 1luni 2marti 3miercuri si 4 joi si vineri sambata si duminica pauza ar fi bine?

| dZZanK a răspuns (pentru alexionut98):

Fa asa:
Lunitongueiept+Triceps
Martitongueauza
Miercuri:Spate+Biceps
Joitongueauza
Vineritongueicioare+Abdomen
Sambatatongueauza
Duminica:Umeri+Trapez

Sau poti sa lucrezi 3 zile pe saptamana:
Lunitongueiept+Triceps
Martitongueauza
Miercuri:Spate+Biceps
Joitongueauza
Vineritongueicioare+Umeri+Abdomen
Sambatatongueauza
Duminicatongueauza

8 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Pauzele de o zi dintr-e grupe se fac numai daca nu prea ai timp sa faci sala, in fine, picioare cu abdomen si umeri cu trapezi sunt bune insa sa faci piept cu biceps si spate cu triceps. este rau, daca vrei sa ai brate mari trebuie sa lucrezi tricepsu si bicepsu' inaceasi zi, eu fac : piept abdomen, a 2-a zi numai spate, a 3-a zi umeri trapez, a 4-a brate adica tri. si biceps. si a 5-a zi picoare si abdomen daca mai vreau, alege istet

| yonut123 a răspuns (pentru Adrianetc):

Programu asta e foarte bun al fac si eu.

| Adrianetc a răspuns:

Daca o sa faci acelasi antrenament ca al lui dzzank nu o sa cresti mai nimic in biceps si triceps. pentru ca atunci cand bagi pieptul intra tricepsul si nu o sa mai ai randament mare cand o sa bagi triceps pentru ca o sa fie prea obosit. la fel si la spate biceps. ala habar n-are sa-si faca un antrenament

| Cryshhtian a răspuns:

Da e bun.