| Leo32 a întrebat:

pana acum am facut exercitii acasa cu halterele si ganterele si mi-am definit corpul destul de bine... insa as vrea sa maresc masa musculara ce trebuie sa fac? Am doar muschii spatelui foarte dezvoltati si bicepsul in rest nu prea (piept, picioare...). Am vazut intru-n magazin ieri proteine si ma intrebam daca voi lua dupa cat timp se vor vedea rezultatele? Dau funda celui mai bun raspuns happy

Răspuns Câştigător
| klau95 a răspuns:

Oi cred ca mai mult te-ai definit decat sa recapati masa musculara. Dar acum ai putea schimba tactica si anume daca greutatile nu sunt destul de grele ia-ti unele de la 10-20 kg in sus. sau o greutate sa faci minim 8 repetarii si maxim 12 repetarii pentru ca asa creste masa musculara.
Dar daca ai avea muschii spatelui formati ar trebui sa ai si umerii+triceps deoarece de la tractiunii se fac toate astea si te tragi pe tine cu bratele(logic).
Daca vrei sa-ti dezvolti pieptu fa flotarii clasice(corecte) iar pentru celalte grupe umar, triceps, biceps sunt exercitii cu gantare care probabil nu leai vazut/auzit ce rezultate bune dau.
P. Sbig grinaca vrei iti dau toate videouriile cu exercitiile care le-am incercat si au dat rezultate pe mine.
Cat despre proteine nu e nevoie deoarece iti poti lua cantitatea de proteine si din alimentele naturale dar, sper ca sti ca ai nevoie de 1 g pe kg/corp. cate kg ai atatea g ai nevoie sau, pentru rezultate mult mai bune poti dubla cantitatea adica 2g pe kg/corp. Dar nu e o regula fiecare organism difera iar rezultatele apar si la 0. 5 g proteine adica mai demult cand eram mai slab mi-a dat rezultate si doar cu 30g mai mult conteaza ce exercitii faci.
Cat despre proteine poti adauga pe langa alimentele naturale veo 30 g sau un supliment nutritiv cum ar fi un baton proteic sau, un shake proteic eu iau shake lite forever.

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Prietene tu ai gresit ceva in toata treaba asta. masa musculara se pune inainte de definire, altfel nu ai ce sa definesti (cand nu ai muschiul format, nu ai ce sa definesti, pare logic, nu?). nu stiu cum sa iti dau eu un exemplu dar e ceva de genul sa dai cu lavabil inainte sa nivelezi peretele cu glet. deci tu nu ai masa musculara si ai definit putinul pe care il ai (presupun ca daca esti definit si vrei masa, esti foarte slab, adica nu ai strat adipos). ca sa faci masa acasa iti trebuie greutati destul de mari incat sa nu treci de 12 repetari pe serie. lasa proteinele si "parturile" de genul asta.
pentru inceput zi inaltimea, varsta si greutatea ta. sa pot sa imi dau si eu seama cam pe unde te afli dpdv corporal sa stiu ce sa iti mai zic. si de cat timp faci exercitiile happy

| SpaNu88 a răspuns:

Nu conteaza greutatea sau numarul seriilor/repetarilor acum trebuie sa schimbi alimentatia. creste cantitatea de carbohidrati astfel incat sa iti asiguri minimul de kcal. bafta

| claus123 a răspuns:

Fa multe flotari, genoflexiuni. si cauta pe net exerciti pentru tricepsi, brate, umeri cu gantera. daca nu ai alte accesori. Pentru picioare iti recomand putina alergare in parc, la un fotbal cu baieti. Pentru a-ti dezvolta masa musculara e nevoie si de o alimentatie buna incearca sa eviti mc, kfc. etc Mananca salate si cel mai bun pentru tine e pieptul de pui. ajuta foarte mult. Mai fa exerciti si dupa cumpara-ti proteine. Uite un site si ai sa gasesti mai multe. O sa dai si peste un program de antrenamente daca cauti bine si o sa iti arate totul cum sa faci! www.megaproteine.ro