| BossulCataLYN a întrebat:

stie cineva cum se fac dublele cu mingea de fotbal eu tot incerc da nu pot face decat maxim 2-3 duble

11 răspunsuri:
| ERIS a răspuns:

Muschii picioarelor trebuie sa fie relaxati... daca piciorul si laba piciorului sunt tepene, mingea va sari aiurea si nu o vei putea controla...ca sa poti face duble, mingea trebuie sa sara cat mai aproape de corp si preferabil curba traiectoriei sa fie cat mai inchisa. Incearca la inceput sa faci 3-4 duble, lovind mingea cu piciorul intins, relaxat, si sa nu te deplasezi in jur. Ce e important e sa inveti nu sa faci mai multe duble, ci sa nu ajungi sa fugi dupa minge. Trebuie sa ramai pe loc si sa incerci sa imprimi mingii aceeasi putere si sa o ridici la aceeasi inaltime de fiecare data. Incearca sa folosesti nu doar un picior, ci si amandoua, alternativ, o minge pe stangul, una pe dreptul. Dupa un timp poti sa cresti numarul de duble si in cele din urma, daca te tii de treaba, nu vei mai numara dublele, ci minutele in care mingea ramane in aer.

| availablehandyman a răspuns:

Sall pai si eu eram ca tine inainte, trebuie sa stai concentrat sa nu te gandesti la altceva sau sa iti sara gandu' in alt loc si trebuie sa exersezi in fiecare zi

| Kosmin19 a răspuns:

Exerseaza

| XTreme00 a răspuns:

Trebuie sa fi atent la minge. Daca sti sa ridici mingea cu piciorul de jos va fi mai bine, iar daca daca nu o arunci tu jos sa sara o data.Pur si simplu te fixezi spre minge si o lovesti incet deoarece se poate intampla daca o lovesti mai tare sa zboare de la tine. Dupa ce o sa incerci de mai multe ori o sa ti se formeze laba piciorului si o sa faci mai usor duble.Aloha!

| ImmortaluL a răspuns:

Exerseaza.

| Florin_3801 a răspuns:

Trebuie sa fi relaxat si sa urmaresti cu atentie mingea
Si sa tai laba piciorului intr-un fel da unghi de 90 grade happy
Funda?

| Axyongaming007 a răspuns:

Trebuie sa te concentrezi, sa fi relaxat, sa aduci maingea spre tine, nu sa o dai in fata, iar asta inseamna sa ti laba piciorului intr-un unghi de 90 de grade si sa exersezi, exersezi, exersezi

| Chr0me a răspuns:

Totul tine de exercitiu.stai relaxat si nu da tare in minge ca sa fugi dupa ealaughing. incearca si alte exercitii cum ar fi sa tii mingea pe picior, o arunci si o prinzi iar ca sa te obijnuesti sa controlezi mingea.inainte aveam si eu aceeasi problema si acum fac 360 sau alte chestii fara probleme.Cred ca tine si de varsta chestia asta.big grin

| ovidiuuuu a răspuns:

Ridici mingea si incepi sa dai cu picioru in ea da vezi sa dai incet si sa te gandesti acolo la ce faci ca daca te gandesti la altceva nu faci mai mult de 3laughing)eu am facut 120 maxim acumas 5, 6 ani nu ma laud

| LoCkStaR24 a răspuns:

Doar 120?
Eu am facut 514 duble fara sa cada mingea jos! Si sa stii ca nu poate sa te ajute nimeni trebuie sa exersezi mult! BAFTA!