| Walkerr a întrebat:

Trag de fiare acasa si ma intereseaza sa folosesc niste batoane proteice. Am cautat ceva pe net dar nu prea am gasit ce ma intereseaza. Vreau sa stiu cum se folosesc. Din cate am citit am inteles ca sunt batoane pentru slabit, masa musculara si multe altele. Eu as vrea batoane pentru masa musculara si sa stiu cand sa le mananc si cate sa mananc.
Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

3 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Cele de slabit gen Fibrobar sunt inlocuitoare de masa, cele proteice le iei inainte si dupa antrenament. Gasesti si online, la plafar si chiar in hypermaketuri la auchan sigur sunt.

| Hades98 a răspuns:

Batoane gasesti si la Billa, Acolo unde sunt cerealele.
Parerea mea ca nu are rost sa dai banii pe batoane, sunt doar zahar in ele.
Mai bine de banii aia 2 lei spre exemplu iei 4 oua si-ti faci o omleta, sa zicem 24g proteina din acele 4 oua, si ai acolo :
- proteina de calitate
- n-ai zahar
- n-ai adaosuri comerciale, diferite e-uri, etc
Nu o sa faci niciodata masa atata timp astepti miracolul cu niste batoane/suplimente, trebuie dusa o lupta "titanica" zi de zi pentru a pune masa.
Ai grija sa-ti asiguri pe zi dublul kilogramelor tale in g de proteina. ( 50kgx2g proteina = 100g proteina pe zi )
Carbohidati, poti jongla cu ei. ( 1-5g/kg corp )
Grasimi 1g/kg
Si tot asa, iti incetinesti metabolismul, pentru a se pune intr-un sfarsit ceva masa pe tine fiind ectomorf ai un metabolism foarte rapid.
Cauta pe net detalii legate de masa, metabolism bla bla.
Poti cauta pe www.steroizi.ro;)

| Dorin_Adrian_1991 a răspuns:

Ccauta o sala de fitness de prin apropiere ca acolo vinde sigur. eu mancam si in timpul antrenamentrului