| BogdanFnky a întrebat:

Salut tuturor! Am 16 ani, 66 kg, si fac sala de aprox. 3 saptamani. Am luat Creatina FX (de la Pro Nutrition) si Dextroza Monohidrata (la 15 lei) + proteine WPI. Se vad rezultatele, dar mi s-a terminat creatina, asa ca as dori sa va intreb care este cea mai buna creatina in raport calitate/pret. Vreau sa cresc mai repede cu ea (sa aiba retentie de apa si sa imi creasca si masa musculata, orice! ) Ce ziceti ce Cre-Anabol? e buna de ceva? (adica este mai buna ca si creatina fx? ) As dori sa nu depaseasca suma de 50-60 lei. Multumesc Anticipat! Iar daca am ceva greseli in suplimentele nutritive pe care le folosesc, astept corectari! big grin

1 răspuns:
| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

Stiu cum e sa fii tanar si incapatanat si sa nu asculti anumite pareri din jurul tau,doar prin simplu fapt ca iti doreti foarte mult muschii ca in reviste,sau doar prin simplu fapt ca vrei sa fii mai mare,pentru ca am fost si eu asa,si nu a fost bine ce-am facut ca nu a avut nimeni grija sa-mi dea niste sfaturi corecte.
Trebuie sa stii ca in momentul cand consumi prea mult timp creatina,rinichii vor semnala acest lucru, la un moment dat ai sa te lasi de ea, si o sa-ti para rau pentru ca ai sa vezi ca scazi mult, si posibil sa te ingrasi nitel, acum depinde de alimentatia care o ai.
Incearca sa iei o pauza de la ea si sa te axezi mai mult pe proteine, si aliemntatie pana pe la 20 de ani.Tu esti inca in crestere forta ti se dezvolta tot corpul ti se dezvolta.Graba strica treaba.
Eu te-as sfatui sa mai stagnezi nitel creatina, chiar daca ati sugereaza sa iei 12 saptamani sau numia stiu cat.
Andrei Lucian Rusu antrenor fitness si culturism(id:instructor.personal)