| Rauuul a întrebat:

Salut.Un coleg de la scoala zice ca daca bei ou crud dupa antrenamentul cu haltere faci mai repede febra musculara.Este adevarat? Dar in timpul in care ai febra musculara ce se intampla cu muschii? Se dezvolta? Dau funda dar vreau un raspuns rapid

Răspuns Câştigător
| iefsul a răspuns:

Nu este adevarat febra musculara apare atunci cand supra soliciti un muschi neantrenat in fibra apare acidul lactic care duce la o durere (febra musculara)cu timpul insa daca vei lucra muschiul o sa se adapteze si nu o sa mai faci asa de repede febra musculara.oul crud este bun deoarece contine albumina dar nu te schimba peste noapte

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce legatura are oul crud cu febra musculara?
Nu bei ou crud dupa antrenamentul cu haltere ci iei o proteina cu absorbtie rapida ( ex. din zer ) si mananci o masa cu proteine+carbohidrati la 30-60 de minute dupa antrenament.
In timpul in care muschii se odihnesc ( indiferent daca ai febra sau nu), ei atunci cresc, atunci se dezvolta.