| AnnAnonymous a întrebat:

Salut.vreau sa ma apuc de sala,insa nu stiu chiar nimic,cum trebuie facuta exercitiile,ce trebuie facut,etc. care face sala il rog sa imi dea niste sfaturi, sau sa imi lase un id de mess big grin. am 20 de ani (fac 21 in decembrie) si am aproximativ 75 kg, prin urmare, eu vreau sa ma apuc de sala pentru a obtine urmatoarele inbunatatiri : vreau sa imi conturez corpul, sa mai pun forta pe mine, deoarece sunt foarte slab in forta...

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Atunci cand doresti sa mergi la sala, prima data trebuie sa consulti un medic, care trebuie sa-si dea acceptul ca tu esti apt medical pentru un asemenea efort. Dupa aceea cauti o sala serioasa, care are instructor si acesta este cel care trebuie sa te indrume, astfel incat tu sa obtii ceea ce-ti doresti.

| TheSoldier a răspuns:

Prietene, e foarte simplu. Iti faci un program clar. Luni faci biceps, marti faci piept, etc. Deci intr-o saptamana trebuie sa fie 5 antrenamente. Antrenamentul trebuie sa dureze aproximativ 1-2 ore. Ai grija sa iti lucrezi toate grupele de muschi! Nu ai vrea sa fii ca Johnny Bravo. ( cu piept si muschi mari, si picioarele slabe ) big grin

| nusestie123 a răspuns:

Pe fiecare zi lucreci cate o parte a corpului. In felul asta il conturezi si prinzi forta. Dar, vezi ca doar dusul la sala nu te ajuta. Incearca si cu un regim alimentar. Cel mai bine, iti cauti o sala, care iti place (toate sunt la fel), iti faci abonament (cu instructor) si apoi instructorul o sa iti spuna ce si cat sa facihappy simplu!

| AnnAnonymous explică (pentru nusestie123):

Am gasit o sala cu instructor, abonament de 55 de lei, 3 zile din saptamana, si daca vrei mai mult trebuie sa platesti in plus, insa cred ca 3 zile pe saptamana ar fi bine.

| Liliana1982 a răspuns:

Buna!
1.alegeti o sala cat mai aproapre de casa, ca sa nu ai motive ca iti este lene sa te duci.
2 vorbeste cu instructorul, spune-i ca esti incepator si ca vrei sa te ajute cu aparatele, cum sa le folosesti, cate serii sa faci( toti instructorii sunt obligati sa ti arate cum se folosesc aparatele, banda de alergat, bicicleta, ) si el in functie de varsta, kg, constuctia corpului, daca ai probleme de sanatate, iti va explica cum sa faci ( la inceput vei face serii minime, si treptat vei creste seriile)
3. de preferat, daca ai putea sa te duci la sala dimineata, la inceperea programului, o perioada de timp, pana te obisnuiesti, aparatele sunt mai libere, instructorul este mai liber, si asa va avea rabdare si timp sa iti explice bine
4. Succes! ma bucur ca te -ai hotarat sa te apunci de miscare. Miscarea inseamna, sanatate, frumusete, si o minte limpede! Bafta si rabdare