| GutzEmy07 a întrebat:

Salutare, am 14 ani si m-as apuca sa fac ceva exercitii pentru dezvoltarea masei musculare si piept (pectoral, abdomen).si nu stiu care sunt cele mai utile, sunt sportiv, inalt 1, 70, am facut si fac in continuare volei de performanta dar pe langa asta as vrea sa fac si acasa deoarece antrenamentele nu sunt bazate pe masa musculara si altele, cine ma poate ajuta cu niste serii de exerciti. vreau amanuntit " x " exercitii... "z " exercitii dim-seara de exemplu. DAU FUNDA!

7 răspunsuri:
| wowemy a răspuns:

FUUU tigani

| Cosmin86 a răspuns:

Cum adica "dezvoltarea masei musculare si piept"?

masa musculara IMPLICA si pieptul, nu trebuie sa-l spui separat

| mimiwewem a răspuns:

Eu îți zic să faci 50 abdomene în fiecare seară și 25 de flotări, desigur, dacă poți.[dacă nu, un pic din toate până te obișnuiești]

| IrealDeReal a răspuns:

Cele mai simple sunt cele bazate pe propria greutate gen flotari si amdomene insa nu sunt pentru cresterea masei musculare, ci mai mult pentru definire... pentru cresterea masei musculare se face cu greutati mari exercitii gen haltere...
eu sincer momentan fac dimineata 20-25 flotari si din cand in cand mai cresc cu 1-2 si mai fac abomene in jur de 45 carele cresc si pe astea cu timpu... si seara ma straduiesc sa fac in jur de 5-10 in plus

| Cosmin86 a răspuns (pentru IrealDeReal):

Adica tu faci doar piept si abdomen... iti recomand sa-ti lucrezi tot corpul

| RomaniaBestCris a răspuns:

Daca ai posibilitatea ai putea sa te duci la o sala, in care sa iti faci un program propriu asupra Fiecarui muschi.

Acasa ai putea face uite urmatoarele exerciti http://www.youtube.com/watch?v=cNtgtIUPvgo
Flotari etc.

| DelirMtfkr a răspuns:

Fă abdomene sau apucă-te de sală.thinking