| BaiatulTimid16 a întrebat:

Am 16 ani, 1, 75m si 75kg, care ar fi greutate ideala la vârsta si înălțimea mea si îmi puteți recomanda ceva exercitii pentru tonifierea corpului?

Răspuns Câştigător
| Chitaristul26 a răspuns:

"Ideal", greutatea ta ar trebui sa fie 65-70 kg, dar acum depinde si foarte mult ce cantareste atat. Poti de exemplu sa ai 65, dar sa ai masa musculara minima si multa grasime, ideal in numere, foarte nesanatos medical. In loc sa privesti masa totala, mai bine te uiti la procentajul de grasime corporala, care cel mai sanatos este intre 13-20%.

Exercitiile cele mai de baza pentru asta sunt:
Flotari, genuflexiuni, fandari si tractiuni, combinate cu niste cardio si cu o nutritie sanatoasa.

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

In principiu, greutatea ideala este rezultatul scaderii a 10 kg din totalul centimetrilor inaltimii, deci 65 in cazul tau. iar pentru tonifiere, inotul este cel mai comhie muscplet sport, caci antreneaza toate grupele de muschi.
Dar fara fumat si junk food!

| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

In primul rand conteaza sa fi tu sanatos eu zic ca o greutate normal la varsta ta este de 60 de kg happy

| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

Buna!
Eu zic sa te apuci de sport sa traiesti sanatos sa mananci sanatos si sa bei lichide mai des. Eu fac ciclism si fac 50 de km aproape zilnic pe bicicleta in timp de 2 ore jumate... nu tot timpul merg in acelasi ritm dar merg si am 1 65 si greutate 55