| DevilHeart a întrebat:

Salutare,
Am 16 ani, si am 1 strat mai gros de grasime abdominala. Nu sunt foarte gras,dar nici foarte slab,ma mentin in alte parti ale corpului in afara de burta. As dori sa scap de stratul acela de grasime nedorit,dar nici nu as vrea sa dau banii sa ma duc la sala,ca eh,faci mai repede la sala datorita echipamentelor de acolo sau ca faci acasa mai greu dar macar nu dai banii degeaba.
Am in minte, dupa ce am citit mai multe pe internet, sa fac un antrenament pentru a remodela partea pieptului si de a scapa grasimea abdominala. M-am gandit sa sar coarda cate 20-30 min pe zi (nu sunt foarte atletic, si probabil dupa 5-10 minute cad prastie,dar am sa ma chinui. Ca antrenament de incalzire, m-am gandit sa folosesc antrenamentul ce este folosit de obicei in scoli, in primele 5-10 minute pentru a incalzii fiecare parte a corpului (sincer sa fiu,chiar merge, deoarece simt cum tot corpul este relaxat dupa un pic antrenament. Deci,dupa incalzire, as vrea sa sar coarda, urmate de niste flotari (15-20) urmate de 20-30 genoflexiuni, dupa urmand iar flotarile si dupa inca o tura de genoflexiuni, facand 2 serii. M-am gandit, ca dupa ce fac astea, sa ies cu bicicleta la o plimbare prin sat. de vreo 15-20 de minute sa ma relaxez... iar dupa aceea sa-mi continui activitatile, adica ce am de facut pe acasa.

Am cateva intrebari legate de antrenamentul acesta.
1) Este eficient?
2) Ma va ajuta sa slabesc intr-o perioada scurta de timp, fara sa ma complic cu toate medicamentele sportive, despre care tot am citit ca iti da multe protenie si etc?
3) Daca tot da roade cu slabitul,ce as putea adauga, modifica ca sa imi fac un abdomen rezistent, dar si sa arate bine?
4) Ce ar fi important sa mananc si nu inainte de antrenament, sau dupa? As dori pareriile voastre,nu orice site gasit de pe google... sincer, chiar nu sunt interesat de informatii ce le gasesc la fiecare colt, eu am nevoie de exemplu clar scurt si la obiect.
5) Ar trebuii sa adaug si niste abdoemene la antrenament? 2 Seturi de 50 dupa flotari > genoflexiuni > abdoemen > flotari > genoflexiuni > abdomene?

Cam atat sunt curios pentru moment sa stiu. Multumesc frumos celor care doresc sa ma ajute.

2 răspunsuri:
| 01rukia01 a răspuns:

Da limiteaza-te si tu la cateva randuri, ce vrei sa scrii romane?laughing
pai fa-i abdomene 300-400 cel putin de 3 ori pe saptamana dar ca sa scapi mai usor de grasime trebuie sa si alergi si sa sari coarda.
stii sa joci numerele cu coarda? stii ce bun e jocu ala sa te mentii in forma? daca nu stii roaga o fetita mica sa-ti arate ca e foarte eficient crede-ma

| NoBodyByMe a răspuns:

Ai spus ca nu esti atletic, crezica esti ok sa faci toate seturile astea? si sa mai adaugi si abdomene? ti.as spune ca e o idee buna sa pui si cateva abdomene, dar nu vreau sa te chinui laughing