| Aleeeeex47 a întrebat:

As dori sa clarific niste chestii. Am 17 ani, 1.77 si 60 kg. Anul trecut eram foarte slab si am decis sa ma apuc de sport. Am tinut-o cu flotari pana acum o luna, cand mi-am luat gantere. Pot zice ca mi-am format un corp atletic. Am intampinat niste dificultati in utilizarea ganterelor si n-as vrea sa renunt. Am inceput sa resimt dureri usoare in zona lombara, in special pe partrea dreapta, care se amplifica dupa ce ma antrenez cu ganterele, indiferent ca lucrez biceps sau alte parti. Cand lucram picioare faceam genuflexiuni si fandari cu ganterele in mana, desi incercam sa tin spatele drept. Mentionez ca acum o luna m-a durut acea zona a spatelui ca nu puteam sa ma misc in pat, dar a disparut in circa 3 zile. Chiar nu vreau sa renunt la sport, efectiv ma simt super motivat cand lucrez. Alta problema ar mai fi ca partea dreapta a corpului e mult mai dezvoltata. Biceps, triceps, umar, picior, absolut tot. Am progresat ceva si pe stanga totusi. Sfaturi?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să progrezezi și pe dreapta, lucrează cu ea. Și mai adaugă și ceva stretching pentru încheieturi.

| Cosmin86 a răspuns:

Un corp atletic se face in 4-5 ani cu sala (nu niste amarate de flotari si gantere) + o nutritie bogata in proteine.

Tu ti-ai facut un corp de copil mic, care face si el ceva sa nu spuna ca sta pe canapea.

Lasa prostiile si treci la antrenamente serioase.