| qqwertty a întrebat:

Salutare.

As vrea sa ma apuc de sala si nu stiu cum, ce, cand.
Am 18 ani, 1, 71 inaltime, 80 kg, mezomorf, am facut sport de performata ( dans sportiv ) 10 ani.

De cate ori pe saptamana sa ma duc? Ce trebuie sa mananc / beau in special? As incerca si proteine, astept recomandari ( nu foarte scumpe 100-150 lei ). Nu vreau neaparat sa cresc in volum, ci mai mult sa imi creasca forta. Ce aparate sa folosesc pentru piept, maini, spate?

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Iti dau rutina mea pentru forta de 3 zile pe saptamana.

ziua 1 ( spate, biceps, antebrat, umar ) :

- tractiuni intr-o mana asistate ( te tii cu cealalta mana de mana care atarna )
- tractiuni priza larga tip pronatie, atingi pieptul cu bara la fiecare repetare si te lasi jos pana ai bratele perfect intinse
- ramat cu gantera
- tractiuni pentru bicepsi ( priza tip supinatie, palmele lipite )
- mersul fermierului cu 2 gantere grele in maini ( de prefera sa depaseasca greutatea ta )

ziua 2 ( zi de impins : piept, triceps, umeri ) :

- flotari intr-o mana
- impins cu gantere inclinat sau orizontal
- flotari la paralele
- flotari la bara dreapta
- flotari diamant sau cu bataie

ziua 3 ( picioare, abdomen ) :

- genuflexiuni cu haltera pe umeri
- indreptari cu haltera
- fandari cu 2 gantere in maini
- ridicari de picioare din atarnat

MEREU faci maxim 5 repetari pe serie ( poti peste 5, maresti greutatea ). Si 3-4 serii pe exercitiu.

Asa se face forta.