| LowWw a întrebat:

de luni ma duc la sala de sport si nu stiu ce exercitii sa fac.

Am 1.73m si 95kg si 16 ani.

Am muschi doar la picioare( cei mai dezvoltati) si un pic la maini dar in rest nu prea am.

Daca imi puteti spune ce sa fac si pe ce aparate sa ma axez si nu vreau sa mai cresc in in inaltime macar pana la 1, 76-1, 77.

Edit:
nu iau proteine/steroizi si nici nu o sa iau.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai poti intreba un instructor la sala sa-ti faca un program pentru toate grupele, fiind incepator o sa-ti faca in primul an un program mai lejer ( o sa puna mai mult accent pe aparate decat pe greutati libere ), si apoi dupa un an cand nu mai esti incepator din nou o sa-ti schimbe programul ( acum pui mai mult accent pe greutatile libere ).

Apropo, tu iei proteine zilnic, fara proteine MORI, proteinele sunt in carne, lapte, branza, oua si unele legume.

P.S. : suplimentele cu proteine sunt doar niste suplimente alimentare, extrase din MANCARE, NU le baga in aceeasi oala cu steroizii ( hormoni sintetici )

| LowWw explică (pentru Cosmin86):

Nu stiam de chestia cu proteinele, ma refeream ca nu iau nimic sa imi creasca muschii ( steroizi sau cum le-o zice)
si mersi de rasp, o sa vorbesc eu cu cinevahappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru LowWw):

Pai trebuie sa te documentezi, ca alimentatia e mai importanta decat antrenamentul. Fara 2 grame de proteina / kilogram-corp o sa ai progrese mediocre, chiar si cu cel mai tare antrenament.

O sa-ti zica mai multe instructorul sau te poti uita pe culturism.ro, getfit.ro sau orice alt site de specialitate

| LowWw explică (pentru Cosmin86):

Ok, multumesc