| Seby80 a întrebat:

Detin o bicicleta Cube Acid din 2011 cu frane pe disc. Pe spate cand pun frana la viteza, se aude foarte urat, gen fier pe fier, ce pot sa ii fac, este enervant si trepideaza bicicleta... Tocite nu prea cred, deoarece pe fata am pus mai multe si inca este OK. Dau funda si rog respect!

Răspuns Câştigător
| WPP a răspuns:

Salut. Verifica sa nu ai particule de nisip/pitricele intre placute si disc (trebuie sa le demontezi sau sa le duci la un service specializat). daca ai circulat printr-o zona cu nisip posibil sa iti fi ajuns nisip intre disc si placuta iar la solicitarea franei particulele de praf/nisip au intrat in compozitia placutei de frana. Alta varianta ai fi sa schimbi placutele intrucat pot avea o calitate inferioara si o foarte mare cantitate de fier in compozitie (cantitatea de fier mare din compozitia placutelor iti uzeaza discul si frana este medie, cu cat cantitatea de fier este mai scazuta cu atat frana este mai eficienta si durabilitatea placutelor este mai scazuta iar a discurilor mai lunga). Bafta! www.wpp.ro

| Seby80 explică (pentru WPP):

Din cauza asta si trepideaza? eu le-am scos, urme de pietris nu au, dar s-ar putea sa fie slabe calitative, si sa aiba mult metal. Deci la viteza mare, cum am zis se aude gen fier pe fier, si trepideaza urat de tot, le-am folosit la greu numai sa se toceasca in speranta ca o sa fie mai bine, dar nu...

| WPP a răspuns (pentru Seby80):

Trepidatiile sunt din cauza discului, probablil este stramb din cauza vre-unei lovituri. Incearca sa ajungi la un service de biciclete si sa ii rogi sa ti-l indrepte, sunt sanse sa reuseasca (desi la mine nu trepida cand am fost sa ii fac revizia a venit tipul de acolo cu o cheie speciala si a tras de el din diferite locuri).

| Seby80 explică (pentru WPP):

L-am verificat si se pare ca nu este stramb, placutele foarte dure se pare si merge in,, hopuri''

| WPP a răspuns (pentru Seby80):

"hopurile" sunt clar de la disc. Invarte de roata si incearca sa apropii de disc ceva (o creta, un marker) dar sa te apropii foarte incet si daca discul este stramb o sa iti lase urme de creta, marker doar pe anumite portiuni ale discului. Dupa ce incerci asta verifica daca discul fuleaza pe inaltime si nu in ultimul rand daca suruburile de fixare ale lui sunt stranse bine.

5 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Schimba placutele la frana. Daca nu functioneaza, schimba si discul.