| sica2 a întrebat:

Salutare la toti, vreau sa va cer cate o parere despre subiectul sala de forta.Vara asta vreau sa merg la sala de forta pun ceva muschi pe mine.Am 17 ani jumate si am o inaltime in jur de 1.83m si 67 kg si nu stiu cu ce sa incep.Adica aud pe toti ceilalti baieti din jurul meu si pe internet oo frate ma fac mare, i-au nu stiu ce proteine adevarate si chestii.Eu nu stiu ce antrenamente sa fac, ce proteine sa iau si alte chestii.
Eu vreau sa mai si cresc putin in inaltime daca se poate adica nu o sa trag sa fortez spatele si articulatiile rau si vreau sa pun si putina masa musculara sa arat bine. Vreau sa va rog sa imi spuneti ce proteine sa iau si ce alimente sa mananc, mai pe scurt un orar ceva ca sunt incepator si nu stiu prea multe.
Ofer fundita celor care ma ajuta.

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Baietii ca sunt mai multi, iau nu i-au.

tu nu ai habar cu ce se mananca sala si repede sari in proteine. alt copil tembel si paralel.
vara asta (aka 3 luni) vei pune 1 kg de muschi. ATAT. cu proteine poate 1.5. la inaltimea ta? insesizabil. corpul uman in primul an de sala pune cam 7 kg de muschi pur in medie. ce vrei intr-o vara? arnold? vezi ce ti-a scris Cosmin.

| Cosmin86 a răspuns:

1. muschii nu se pun intr-o vara, ci in cativa ani ( putina masa musculara = 1 an )

2. http://www.culturism.ro/......tenta.html

Ai acolo un program alimentar si de antrenament.

Invata ce alimente contin proteine si ce alimente contin carbohidrati, astea sunt cele mai importante pentru tine.

| Lαrisα a răspuns:

Ai zis ca ai 1, 83 m. De ce vrei sa mai cresti in inaltime? Vrei sa ai 2m? laughing

| NDC12 a răspuns:

Lasa proteinele ca esti la inceput si daca nu te antrenezi cum trebuie, daca nu mananci bine si daca nu dormi cel putin 8 oe/noapte le iei degeaba. Tu mananca multa carne,branza,lactate, oua, peste, piept de pui, etc.Si proteine poti lua dupa 3-4 luni, dupa ce inveti toate astea.

| BiutzaBia555 a răspuns:

Pentru inceput, ai putea sa mananci doar chestii sanatoase cum ar fi fructe, legume, salate, morcovi, fara DULCIURI laughing si in al doilea rand nu trebuie sa " tragi la fiare " la sala aia unde te duci tu, ci doar sa faci doar exercitii cu niste gantere. Deoarece pentru un corp sanatos nu ai nevoie de proteine sau sa-ti fortezi articulatiile.
Sper ca te-am ajutat si ai inteles ce am vrut sa spun, pentru ca, in plus, sa mai slabesti si tu ca la 17 ani cu 67 de kg...
Ma rogwinking
Repet : Sper ca te-am ajutat. :3

| Cosmin86 a răspuns (pentru BiutzaBia555):

Sigur pui muschi cu legume, salate si morcovi... apuca-te de sah

p.s. : de ce sa slabeasca, cand pui muschi CRESTI in greutate ( dar fara grasime )

| JohnnyBi a răspuns (pentru BiutzaBia555):

Aualeu. deci te duci la sala sa faci asa un fel de rahat pe bat cu gantere, nu tragi de fiare. cresti in masa musculara facand balet nu forta. misto.
chestii sanatoase ca morcovii. morcovii au proteina completa si vitamine si minerale si calciu si beta-alanina si carbo simpli si complecsi si fibre. cei mai buni. sigur arnold s-a facut mare pe cati morcovi a mancat si Doamne fereste de carne. misto si asta.
nu ai nevoie de proteine? deci nu ai nevoie de carne, lactate, oua, legume, fructe, cereale. deci pentru un corp sanatos bei apa. pana si banana are 1-2g proteina. orice bagi in gura contine proteine. si legumele, si fructele. alt copil tembel care nu stie diferenta intre suplimente proteice si proteine si crede ca sunt acelasi rahat.
17 ani 67 kg la 1.83? tu esti tuta rau. e slab mort la inaltimea aia. trebuia sa aiba macar 75 kg. sa mai slabeasca? ce? sa taie din oase?
du-te pe categoria dragoste si sex ca aici esti complet pe langa