| UnQ7 a întrebat:

Am o intrebare. De vreo 4 luni m-am apucat de sala, pot spune ca imi merge bine si se vad deja ceva rezultate.As vrea sa ma apuc de alergat insa eu sunt tipul ectomorf si castig cam greu masa musculara. Vreau sa va intreb, este ok sa alerg dupa antrenamentul de la sala, gen dupa antrenament, vin acasa, mananc ceva, ma odihnesc si apoi merg la alergare, fara sa pierd din masa musculara? Daca da, cam cat timp ar trebui sa alerg? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alin100 a răspuns:

Daca vrei sa pui masa musculara nu este bine sa alergi la finalul antrenamentelor, in schimb daca vrei sa slabesti este recomandat sa alergi, adica sa faci cardio. Daca spui ca esti slab, trebuie sa pui masa musculara.Te duci la sala iti faci un program de 3 zile pe saptamana:ziua de impins, de tras, si de picioare, iar antrenamentele sa fie foarte intense sa nu poti sa te mai misti.Si nu uita de alimentatie, sa ai 2 g proteina per kg. Spre exemplu daca greutatea ta este de 60 de kg, tu trebuie sa consumi 120 g de proteine, trebuie sa te uiti pe ambalaj sau vezi cate proteine are pe siteul acestahttp://calorii.oneden.com/,si trebuie sa fii si in surplus caloric.Mai intai iti calculezi necesarul caloric de pe siteul acestahttp://www.fitness-scandinavia.ro/ro/calculator.Dupa asta adaugi 300-400 de kcalorii.Caloriile si macronutrientii:proteinele si grasimile, le iei de pe siteul pe care le-am trimis, oneden.Mult succes!