| Vlad244 a întrebat:

Am o intrebare referitoare la organism referitor la stomac. Daca inainte mancam foarte mult si multe prostii realizez si eu ca mi se largea stomacul. dar mai nou mananc foarte putin daca nu chiar deloc si daca mananc putin sunt satul si am renuntat la fastfood si dulciuri chiar si la paine si sucuri observand o mica scadere in greutate. acestea fiind spuse se poate sa mi se fi micsorat stomacul? si daca da as vrea sa continui tot asa pentru a slabi si daca da ar putea cineva sa imi spuna ce dieta sa urmez si cum?

Răspuns Câştigător
| Knu a răspuns:

Stomacul nu se "largeste" cum crezi tu. Stomacul este un organ elastic care se largeste atunci cand primeste o cantitate mare de mancare, lichide sau aer, pentru a putea cuprinde totul. Insa isi revine la dimensiunile initiale imediat ce alimentele sau lichidele au trecut de el spre intestinul subtire si gros in urma procesului de digestie. Asa ca, daca mananci o data mai mult decat este cazul nu ti se va mari permanent stomacul creand o mai mare senzatie de foame. Normal ca ai scazut in greutate daca n-ai mai consumat dulciuri, fastfood si sucuri. Vis-a-vis de dieta, te sfatuiesc sa consumi cat mai putin zahar, prajeli si grasimi si mai multe alimente bogate in proteine si fibre, fructe si legume.