| KinkyDive a întrebat:

Salutare TPU

Am sa ma duc la sala de forta.
As dori sa imi spuneti si mie ce sa mananc pentru a ma dezvolta in masa musculara si in forta cat mai repede. Fara proteine de la magazin si alte chestiii.

Spuneti-mi asa un meniu cat mai complex
Exemplu Dimineata ce sa mananc, La pranz, Seara..
Cel mai complex meniu primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand termina cu "dimineata, pranz, seara", cu 3 mese nu pune nimeni muschi.

Ai nevoie de 4-5 mese, proteine si carbohidrati la fiecare masa.

Cela mai importante sunt masa pre-antrenament ( cu 2 ore inainte de antrenament ) si masa post-antrenament ( la 30-60 de minute dupa ).

Baga proteine si carbohidrati la fiecare masa ( in afara de ultima masa a zilei, acolo bagi lactate ).

proteine = carne, peste, branza, oua, alte lactate
carbohidrati = orez brun, paine integrala, paste, cartofi, mazare, etc.

Mananci cat sa-ti asiguri 2 grame de proteine / kg-corp zilnic

8 răspunsuri:
| hibrid112 a răspuns:

Pe langa ce a zis Cosmin eu te sfatuiesc sa mananci si alimente cu grasime sanatoasa adica nuci migdale alune etc plus de asta contin si proteinehappy

| KinkyDive explică (pentru hibrid112):

Ok multumesc pentru raspuns

| VladLungu a răspuns:

Cel mai mult conteaza sa nu mananci grasimi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru VladLungu):

De ce copil mic, grasimile te pot ajuta atunci cand te antrenezi foarte tare

| masterrboy32 a răspuns:

Micul dejun
Banana smoothie (banane, iaurt degresat cu aroma de vanilie, concentrat de suc de portocale, lapte degresat, o cupa de proteina din zer)
Gustare
30 de grame de migdale
120 de grame de pepene galben
Pranz
Ton cald cu grau si briosa englezeasca (telina tocata, ceapa, mozzarella, branza de vaci, ton, maioneza vegetala, suc de lamaie)
Gustare
3 felii de friptura de vita
O portocala mare
Cina
Pulpa de curcan in crusta de chili (carne de curcan, rosii cubulete, fasole neagra, porumb dulce, seminte de in macinate, orez)
Gustare
Budinca de ciocolata (lapte degresat, inghetata de vanilie, jeleu fara zahar, budinca instant cu amestec de ciocolata)

| Cosmin86 a răspuns (pentru masterrboy32):

Serios? cu prostia aia de alimentatie pui tu muschi? laughing

| Alexandrup a răspuns (pentru masterrboy32):

A cerut un meniu pentru dezvoltarea muschilor, nu pentru dezvoltarea valurilor de grasimi

| greyhound a răspuns (pentru masterrboy32):

Este fara doar si poate cel mai absurd meniu pe care l-am citit sau auzit vreodata
Mi-a placut in mod special faza cu "gustare - 3 felii de friptura"
laughing))