| Robert492 a întrebat:

Salutare Tpu.ro,a venit vara,si va trebuie sa ma apuc de sala, si bineinteles voi lua proteine, acestea vor fi GFX 8.
Dar momentan nu pot sa ma duc acum,deoarece am niste treaba,voi incepe de luna viitoare.
Dar pana atunci sa mai pun pe mine, fara sa fac sala, ca vitamine si minerale ce ar fi bine sa iau?
Ma refer la produsele celor de Pronutrion :
http://www.pronutrition.ro/produse.aspx?cID=117
Ar fi bun B-Complex?
Sau daca nu, recomandatimi voi cateva.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pe site-ul ala la orice produs scrie de faza cu 18 ani, vitamine poti lua oricand. Vezi tot la www.pronutrition.ro ( de unde iti iei GFX-ul ) ca au si ei vitamine+minerale, mai multe tipuri.

Mai sunt cam 2 saptamani. pana luna viitoare cand zici ca te apuci, poti lua de acum.

Ca sa intelegi diferenta intre un gainer ( gfx spre exemplu ) si "proteine" (concentrat proteic ):

gainer : 30 % proteine, 60 % carbohidrati, 10 % altelel
proteine: 80 % proteine, 10 % carbohidrati, 10 % altele

Iei gainer pana pui ceva masa, apoi iei proteine, ca daca continuit cu gainer o sa pui si grasime, din momentul in care ai masa nu mai ai nevoie de carbohidrati, doar de concentrat proteic.

Apropo, vara daca ai o alimentatie variata din fructe si legume + miere ( fara sa neglijezi si mesele pentru proteine ), poti sa nu mai iei complex de vitamine deloc, alea sunt in special pentru sezonul rece.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eu iti recomand mai degraba :
http://www.megaproteine.ro/Vitamine-si-minerale/ON-Opti-Men-90-capsule/

Am folosit eu si in plus, optimum nutrition e o firma net superioara pronutrition. Daca nu, cauta ceva similar.

Si de ce iei GFX 8, esti foarte slab? Produsul ala e un gainer, NU "proteine" si are multi carbohidrati, acest gen de produs iei in general cand esti piele si os, altfel iei ceva care chiar are proteine ca lumea, gen whey protein isolate.

| Robert492 explică (pentru Cosmin86):

Pai tinand cont ca am cam 1, 80 si 53 kg = ectomorf nu?
Si vitaminele alea, le pot folosi fara sala acum la inceput?
Si cand ma apuc de sala ce sa iau pana la urma gfx sau whey protein?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Robert492):

La 53 de kg GFX, pana ajungi pe la 65-70, apoi whey protein.

Si da, vitamine poti lua oricand, si proteine. Exista oameni care iau proteine si nu fac sport, cei cu un stil de viata agitat care nu pot manca regulat si sa-si asigure din alimentatie tot ce le trebuie.

Dar ti-am zis, gfx nu e "proteine", are carbohidrati DUBLU fata de proteine, deci asta il iei cand faci sport happy

| Robert492 explică (pentru Cosmin86):

Deci sa ma lamuresc, pot lua GFX dar sa fac sala, si whey protein le pot lua fara sala?, si in legatura cu vitamine alea care mi le-ai recomandat, scrie ca nu se pot folosi de cei sub 18 ani, si am 16, altele tot asa bune nu stii? care se pot lua la 16 ani?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Robert492):

Pe site-ul ala la orice produs scrie de faza cu 18 ani, vitamine poti lua oricand. Vezi tot la www.pronutrition.ro ( de unde iti iei GFX-ul ) ca au si ei vitamine+minerale, mai multe tipuri.

Mai sunt cam 2 saptamani. pana luna viitoare cand zici ca te apuci, poti lua de acum.

Ca sa intelegi diferenta intre un gainer ( gfx spre exemplu ) si "proteine" (concentrat proteic ):

gainer : 30 % proteine, 60 % carbohidrati, 10 % altelel
proteine: 80 % proteine, 10 % carbohidrati, 10 % altele

Iei gainer pana pui ceva masa, apoi iei proteine, ca daca continuit cu gainer o sa pui si grasime, din momentul in care ai masa nu mai ai nevoie de carbohidrati, doar de concentrat proteic.

Apropo, vara daca ai o alimentatie variata din fructe si legume + miere ( fara sa neglijezi si mesele pentru proteine ), poti sa nu mai iei complex de vitamine deloc, alea sunt in special pentru sezonul rece.