| Marian_Mark_1995 a întrebat:

Salutare. vreau si eu un program la sala de forta. pentru zilele

Luni, Marti, Miercuri, Vineri.

Am 53 de kg 1 luna de sala.

Plus cat mai multe, sfaturi nu strica va multumesc.

Răspuns Câştigător
| PrOx a răspuns:

Eu am urmatorul program:Luni - Piept cu Biceps
Marti - Umeri cu Trapez
Miercuri - Spate cu Triceps
Vineri - Picioare

Ar trebuii sa iei ceva proteine pentru ca dup[a greutate as spune ca esti ectomorf(slab) si nu te ingrasi de la proteine spre deosebire de mine.
Te mai uiti si tu la ceilalti din sala care il vezi mai mare sa vezi cum executa anumite exercitii si apoi sa incerci si tu dar cel mai bine tu simit ca iti lucreza un muschi cand te antrenezi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PrOx):

Nici tu nu te ingrasi de la proteine, e foarte greu ( aproape imposibil )ca o proteina sa fie convertita in grasime.

Te ingrasi de la carbohidrati si altele.

| Marian_Mark_1995 explică (pentru PrOx):

Multumesc pentru sfaturi! Oricum Trapez voi face mai putin nu vreau sa fiu mare in el. Iar in abdomene vreau sa lucrez mult. Da trebuie sa mai citesc multe si sa mai invat multe chestii. Iti multumesc.

10 răspunsuri:
| JokerV a răspuns:

In general progamul ti-l faci tu dar sa ai peste 3 mese pe zi bogate in proteine

| onasis1961 a răspuns:

Dacă mergi la sală, cred că ai un instructor care te poate sfătui cel mai bine ce să faci, în funcţie de masa musculară. Baftă multă!

| Cosmin86 a răspuns:

Luni -> piept + biceps
marti -> picioare
miercuri -> umeri + abdomen
vineri -> spate + triceps

Mai mult de 3 mese pe zi bogate in proteine, pune accent pe exercitiile de baza.

Si alte sfaturi, documenteaza-te, in sportul asta trebuie sa citesti destul de mult, nu e asa simplu cum pare.

| Marian_Mark_1995 explică (pentru Cosmin86):

Iti multumesc si tie Cosmin pentru sfaturile date. Toate cele bune.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marian_Mark_1995):

Cu placere.

P.S. : daca nu vrei trapez, fa umeri + triceps si in ziua de spate lasa doar spatele, oricum e o grupa ft mare ( cat piept + abdomen ) si cam ai nevoie de un antrenament intreg.

| Derbedeu24 a răspuns:

Luni -piept
Marti - triceps/biceps
Miercuri -picioare
Vineri-spate si abdomen!

Sa faci timp incalziri 30-20 de min.Sa nu faci o intindere sau alta prostie. Success

| Cosmin86 a răspuns (pentru Derbedeu24):

Serios? luni piept si marti triceps? te-ai gandit mult?

30 de min incalzire? pai cat naiba stai la sala, peste o ora?

Apuca-te de sah, nu ai nicio treaba cu sportul asta

| SpaNu88 a răspuns (pentru Derbedeu24):

laughing)
Antrenamentu asta se practica la Jilava?laughing))