| Gym a întrebat:

Salutaree! Fac sala de o luna de zile, si as vrea sa i au proteine Gfx 8. Cei de la sala mi-au recomandat.au zic sa sunt bune pentru mine. Trebuie sa mentionez sunt cam slab Am 67 kg si 1.88 inaltime (17ani). Daca i-au proteine i-au si in greutate? s-au nu stiu exact cum sa zic ce avantaje am daca i-au proteine si daca sunt efecte adverse.

19 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Alea nu sunt proteine! Ala e un gainer foarte bun!
Gainer=produs bogat in carbohidrati
Da, intr-adevar este foarte bun acel produs si vei lua in greutate bine cu el! Il recomand! Si eu l-am folosit.M-am dezvoltat bine cu el! Nu are niciun fel de efecte secundare! Suplimentele nu au efecte secundare deoarece ele se gasesc si in mancare.Nu au efecte secundare, din contra te vor sustine in procesul de crestere!

| Weider a răspuns:

Avantaje: faci mai repede masa musculara.
Dezavantaje: cand nu vei mai avea timp de sala, o sa scazi repede din masa musculara. Si ai de regretat munca pe care ai facut-o.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Weider):

Scazi MAI LENT decat scazi daac nu ai fi luat.

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi, suplimentele sunt doar mancare concentrata

| Weider a răspuns (pentru Cosmin86):

Desigur, din ce am auzit cum ii s-a intamplat unui prieten, mai am sa te si cred.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Weider):

Uite parerea medicilor in domeniu :

http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

Sigur, daca intre un medic cu peste 10 ani experienta in domeniu ( sau SUTE de alti specialisti care au scris mii de articole ) si un prieten care are ZERO studii in domeniu, tu te iei dupa prietenul tau, e treaba ta.

Macar tine-ti prostia pentru tine si nu raspandi la altii prostii spuse de copii mici prieteni de-ai tai.

| Weider a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai nu era prieten care a luat studii, e cel care lua suplimente o perioada, a scazut din masa dupa ce s-a lasat de sala si suplimente. A revenit la fizicul normal. Nu spun din ce am citit, ca nu am citit despre suplimente, nici nu m-au interesat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Weider):

Si nu ti se pare normal sa revii la fizicul normal? Corpul intra intr-o stare catabolica atunci cand nu te mai antrenezi SAU cand nu te mai alimentezi corespunzator ( fara o alimentatie bogata in proteine incepi sa pierzi din masa musculara )

| Weider a răspuns (pentru Cosmin86):

Era vorba de scadere rapida in masa, cei care fac natural scade masa mai greu decat cei care au luat suplimente. Ca nu le-ai ridicat cu forta ta, ci cu suplimentele "muncitori" care te-au ajutat sa cresti mai repede. Ca si cum ai copia la o lucrare o definitie care in putin timp o uiti decat unu care a invatat si stie pe de rost si uita mai greu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Weider):

Si stii tu sigur ca daca n-ar fi folosit suplimente ar fi scazut mai lent? Sau e doar o presupunere?

Nutritionistul meu a dus suplimentul folosit de mine in laborator si continea proteina din zer, din lapte, atat happy ( evident, supliment avizat medical si FDA )

Ceva demonstrat de peste 30 de ani... muschi cu suplimente = natural, tu le confunzi cu anabolizante.

Ca dovada ca eu cand am avut pauza nu am scazut foarte mult.

P.S. : recomanda-i prietenului tau sa aiba o alimentatie bogata in proteine acnd se lasa de sala, sa consuma carne sau branza/oua de 5 ori pe zi, sa vezi ca o sa scada foarte foarte lent. cu 3 mese pe zi normal ca scazi repede

| Weider a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ma gandeam la mese. Da ai dreptate intr-un fel.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Weider):

Si ca sa-ti dau 2 exemple... un amic si-a rupt mana si in perioada de ghips de 6 saptamani nu i-a ars de mancare, antrenamente zero + corpul a folosit multe resurse pentru refacere => a pierdut o gramada de masa musculara, pe tot corpul. Nu a folosit suplimente in viata lui... si tot a pierdut foarte multi muschi.

Alt exemplu, mama, si-a rupt mana vara asta, la fel, a pierdut 15 kg ( si mama nu prea avea grasime ), deci masa musculara ( ca dovada ca nu abia poate ridica o sacosa de cumparaturi pe jumate din cat putea inainte ), si la fel, nu a luat suplimente in viata ei ( nici macar nu a facut sala ).

Deci nu are treaba asta, conteaza ce faci in perioada de pauza, cum te alimentezi, ce metabolism ai ( un ectomorf o sa piarda mult mai repede masa decat un endomorf sau mezomorf ), etc.

Sunt foarte multi parametrii, corpul uman e mult mai complicat decat pare happy

| Weider a răspuns (pentru Cosmin86):

Multumesc pentru exemple.

| AlexCraescu a răspuns:

OK, de recomandat mie mi s-a recomandat initial, mai ales la inceput cateva batoane energizante, mese regulate care sa fie constituite in special din carne de pui si orez si minim 8 ore de somn pe noapte. Dupa vreo jumatate de an, in momentul in care vei simti ca iti va cere corpul ceva mai mult si vei reusi sa cresti cat de cat in greutate iti recomand sa mergi pe Milk and Egg. Nu incerca prea devreme creatina sau alte mixuri de genul GFX deoarece contine foarte multe proteine pe care corpul tau nu le va asimila, ci le vei elimina, adica vei arunca banii pe fereastra. De asemenea exista riscul ca daca vei lua mai mult decat vei consuma ca sa te ingrasi si sa iti dai peste cap metabolismul [adica te vei ingrasa de la orice vei manca]. Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexCraescu):

Nu contine foarte multe proteine, GFX e un weight gainer.

DE CAND un weight gainer are multe proteine? n-ai nicio treaba cu sportul asta, nu?

Iar milk & egg = proteine cu absorbtie lenta, pana sa ajungi la astea iti trebuie ceva cu absorbtie rapida, ce poate fi luat dupa antrenament ( doar nu o sa iei milk & egg dupa antrenament )

| miki2 a răspuns:

Trebuie sa te axezi pe urmatoarele:antrenament bun, mancare-suplimentatie, somn.In ordinea aceasta.Renunta la tot altceva daca vrei rezultate in timp scurt.Suplimentatie-nu proteina...carbo si proteina, luat imediat dupa antren si dimineata.Nu ma astept sa ma asculti, dar si eu am avut greut ta.1.89-67kg 116-17ani.acu am 1.90, 92kg dar cu vointa d fier.Toate cele de sus sunt sfinte:antren, mancare-supl, somn!

| Gym explică (pentru miki2):

Si daca i-au suplimente cresc doar in masa musculara sau in in tot adica cresc doar muschii si celelalte zone de ex: incheieturiile si ce mai e raman mici? cum e? nu stiu exact cum sa iti zic

| miki2 a răspuns (pentru Gym):

Vei creste cu totul, dar trebuie sa respecti aceste chestii:antrenament bun, mancare-mese calitative, putin dar bun, somn-cat mai mult

| Cosmin86 a răspuns (pentru miki2):

Nu cu totul, in incheieturi nu o sa creasca. Structura osoasa e determinata genetic si se dezvolta la fel indiferent daca iei sau nu supliment, incheieturile o sa i se dezvolta la fel indiferent daca ia sau nu suplimente

| miki2 a răspuns:

Cu specificatia-mese bune, mici si dese