| dbulsvodvsydoh a întrebat:

Sfaturi + program sala incepatori + program alimentatie (ectomorf)?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca faci culturism ai nevoie obligatoriu de un antrenor personal, iți poți rupe coloana omule, nu e de joaca, hai ca la slăbit se poate, dar si acolo ai nevoie un antrenor personal care sa iți creeze un meniu si ce exerciții sa faci.

Eu personal fac acest program 3 zile pe săptămâna dar la un nivel minim, ca sunt la slăbit.

https://slabire-crestere-in-masa-alimentatie.blogspot.com/

| Cosmin86 a răspuns:

Si gratis, nu? Ce amuzant esti laughing

| Cheo0S a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce e atat de amuzant?
"Program sala incepatori" - nu a zis program sala intermediari/nici avansati.
Cine cere bani pentru un program de incepatori, profita numai de naivitatea Lor.

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu știai ca cei mai mari experți, genii din lume sunt romani, ei știu absolut totul, dumnezeu e copil mic pe lângă ei

| Vântulalb a răspuns:

Sfaturi de la antrenor, nu de aici.

| Cheo0S a răspuns:

1.
Nu exista tipuri somatice, sunt un MiT poti sa ajungi mare daca te tii de sala.
2.
Alimentatia ti-o ajustezi tu incepi cu mentinere si adaugi treptat calorii, nu e bine nici sa te duci intr-un surplus prea mare pentru ca o sa pui numai grasime.
3.
Orice program ai face, la inceput o sa ai rezultate, recomandat ar fi sa incepi lejer sa-ti obisnuiesti corpul cu miscari compuse, izolare minima si sa adaugi treptat nr/rep/serii exercitii pana tii se obisnuieste corpul si sistemul nervos cu greutatile.

Programe pentru incepatori gasesti o multitudine pe net.
E extrem de usor sa-ti faci un program de antrenament, recomandat ar fi sa incepi cu full body pentru ca asta te invata rapid exericitiile de baza si pentru ca o sa lucrezi cu greutati relativ mici, te si recuperezi rapid.

Faci un exercitiu compus, dupa variatii alte acestora ca sa-l completeze izolare la sfarsit si la final poti sa-ti faci cardioul.