| Zuse a întrebat:

Un pistol cu bile de cauciuc, sparge un geam termopan?

Nu cunosc modele, spuneti voi care si cum.

Răspuns Câştigător
| blackann a răspuns:

Da.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate sparge orice geam, dar NU sparge termopanul, fiindca termopanul este o rama de metal!

Pistolul cu bile poate sparge ochiul sau capul cuiva, de aceea sunt arme interzise.

Se gasesc in magazinele de jucarii pentru copii, pistoale mici cu bilute, pentru joaca, acelea le poti cumpara si te poti juca cu ele, ca nu sparg nimic.

| robertungureanu76 a răspuns (pentru Violleta2022):

Vrei sa pari isteață dar nu prea îți iese. Termopanul este acea sticla dubla și tripanul este sticla tripla de aici și denumirea.Rama despre care tu îți dai cu părerea se numeste profil de aluminiu cel metalic și profil pvc cel din material pvc....geam termopan cu profil aluminiu sau geam tripan cu profil pvc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru robertungureanu76):

Ti-a luat 2 ani sa vi cu o completare inutila?

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns:

@Violleta, iar ai dat-o pe langa. Daca taceai filozof ramaneai, nu-ti scoteai a sutamia oara nestiinta la inaintare.
Si ca sa nu fiu acuzat de neadevar, transcriu aici ce spune Wikipedia: "Un termopan este o fereastră formată din două geamuri de sticlă, între care se introduce aer uscat pentru a asigura o izolare termică eficientă."
Un geam este compus din: rama geamului (pe care tu-l numesti termopan) si care poate fi din PVC, lemn sau aluminiu. si fereastra geamului confectionat la termopane asa cum am scris mai sus.

| Zuse explică (pentru mi25):

Probabil are 15 ani... ca multi taietori de frunze pe aici.
Am vrut si eu sa ii zic dar mi-a fost greu... ce zoice ea acolo este profil termopan.

| mi25 a răspuns (pentru Zuse):

Nu are 15 ani, este pensionara.

| robertungureanu76 a răspuns:

Dacă vrei sa spargi geamuri este mai simplu cu o praștie cu bile metalice, ca să nu riști decât pentru infracțiunea de distrugere.