| CatalinPTM a întrebat:

Una ziua, am 15 ani si fac exercitii acasa.Cand eram mic am fost operat de hernie inghinala stanga si dreapta.Cum sa lucrez cu greutatile in cazul acesta? Am aflat abia acum ca nu am voie sa ridic greutati mari.Dar eu acasa inainte ridicam destul de mult ( am niste cioate de lemn, sticle etc ) si abdomenul l-am antrenat destul de mult timp ( am avut si febra musculara dar mi-a trecut ) ce ma sfatuiti sa fac? Mentionez ca din toamna vreau sa ma apuc de sala.Ce exercitii pot sa fac sau sa nu fac sau cum sa le fac pentru a nu a agrava situatia din copilarie?
Am mai auzit ca nu am voie sa antrenez abdomenul ca se va dilata si se rupe operatia dar am auzit ca poti antrena abdomenul sa te poti feri de a doua operatie.Sunt total confuz.
Ofer funda!

1 răspuns:
| kar1GaNNN a răspuns:

Te sfatuiesc sa mai astepti pana o sa fi putin mai mare ( 17 ani ) fiindca acum esti cam crud pentru sala, bine asta daca vrei sa mai cresti, n ute apuca inca de sala.

Daca o sa te apuci acum la 15 ani de tras la greutati o sa ramai asa cum esti si nu te mai inalti.