| eadoarea a întrebat:

Vreau sa stiu cum pot sa scap de burta, solduri, fese si de "picioare groase".
De 3 saptamani nu mananc dulciuri si (cipsuri, cornuri... etc)
Si fac abdomene 100 la 2 zile...
Mi se pare ca burta nu e asa de mare ca la inceput, dar totusi este.
Am 14 ani, 1, 68 inaltime si 58 kg.dar mi se pare ca sunt foarte foarte grasa,
Vreau exercitii ( poate detalitate cu poze sau video-uri) care sa fie eficiente, si sfaturi...
Funda! pentru cel mai bun raspuns :*

2 răspunsuri:
| mOBSCENE a răspuns:

Pentru a slabi uniform, si a mentine rezultatele mult timp, cam asta ar fi treaba: alimentatie sanatoasa, sport (fitness-pentru a lucra muschii, cardio- pentru a arde calorii), multa apa si multa odihna.
Dieta ta trebuie sa includa fibre (legume, cereale integrale NEPROCESATE - fulgi de ovaz), proteina (luate din carne slaba- pui, peste, albusul oului, lapte- de preferat de migdale, sau de vaca degresat), grasimi sanatoase (nesaturate - ulei de masline, avocado, nuci, caju, seminte), minim 2 l de apa de zi. Nu vei include in meniul zilnic: sucuri din comert, faina alba, zahar, unii carbohidrati (dulciuri, patiserie, faina alba, cartofi, orez alb), paine alba. Dimineata neaparat sa mananci (cel mai bine o omleta din albusuri, fara ulei sau cu ulei de masline, sau fulgi de ovaz cu lapte).

Minim 8 ore de somn pe noapte!

Si mult sport :)
Fitness- pentru forta, vitalitate, muschi conturati ce iti vor da o forma "sanatoasa", bine definita, sanatate.
Exercitii cardiovasculare (aerobic, alergat, bicicleta- tot ce iti face inima sa "sara") - pentru a arde calorii si a scapa de stratul de grasime.
Antrenamentul cu greutati este de preferat sa fie structurat pe grupe de muschi, un exemplu ar fi:
- Luni - piept, umeri, triceps
-Marti - 40 min banda
- Miercuri - pauza
- Joi - picioare si abdomen
-Vineri - spate, triceps, 30 min cardio.
Le poti schimba cum vrei, mai multe detalii si poze ai aici:
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

Daca ai si alte intrebari, da-mi mesaj. Multa bafta! :D