| Lexii a întrebat:

1.De ce credeti ca oamenii sunt atat de rai, mincinosi si prefacuti?
2.Mai puteam avea incredere unii in altii daca pana si "prietenii" te tradeaza?
3.Credeti ca in viitor oamenii vor fi mai rai sau mai buni ca acum?

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

1-Pentru ca asa au fost educati de parinti si neamul lor de la maimuta pana in prezent.
2- Numai prieteni tradeaza, dusmanii sunt de la sine.
3- Pai cine sa-i educe mai buni.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Întrebarea e ilogică. Pleci de la premiza că eu cred că oamenii sunt răi, mincinoşi şi prefăcuţi, lucru total neadevărat. Da, UNII oameni sunt mincinoşi şi prefăcuţi. Cât despre răi, discuţia ar fi interminabilă - depinde ce-nţelegi prin rău. Unii mă consideră rău doar pentru că nu am acelaşi prieten imaginar cu ei sau pentru că nu sunt înduioşat de poveşti lacrimogene cu pufoşenii - dar asta nu înseamnă că sunt rău!
2. Bineînţeles! Dacă te-a trădat un "prieten" înseamnă că ţi-ai ales greşit prietenul, nu că toţi oamenii sunt la fel ca prietenul care te-a trădat. Ce vine are un X oarecare să fie tratat a priori de tine ca fiind mincinos, prefăcut şi "rău", doar pentru că ai avut tu un "prieten" care s-a comportat în nu-ştiu-ce fel?!
3. Nu vor fi nici mai "buni" şi nici mai "răi" decât acum. Vor fi... oameni! Unii mai aşa, alţii mai altfel.

Noroc.

| EmaS a răspuns:

1.Atunci cand Dumnezeu a creat pe om,l-a facut perfect.Dar, din cauza neascultarii, a intrat pacatul in om.
2.Nu trebuie sa ne incredem oameni.Personal am fost dezamagita de cea mai buna prietena.
3. Oamenii vor fi din ce in ce mai rai.

| EmaS a răspuns:

@Kongeriket
In raspunsul meu nu ma refeream la oameni credinciosi si necredinciosi.Sunt oameni morali si in randul ateilor, la fel cum si in randul celor credinciosi gasesti oameni care au o doza de rautate sau minciuna.Referitor la prieteni adevarati, poate ca exista, dar eu nu am avut sansa sa ii cunosc.Eu am multi prieteni, dar incerc sa nu mai repet greseala pe care am facut-o cu prietena mea.Eu eram sincera cu ea,eram trup si suflet pentru ea, si atunci cand am fost la greu, mi-a intors spatele.Nu mai vreau sa ma incred (suta la suta)in nimeni.Doar in Dumnezeu.(sa nu razi).La punctul 3 am raspuns bazandu-ma pe Cuvantul lui Dumnezeu care spune ca in vremurile din urma, oamenii vor fi batjocoritori, lipsiti de dragoste.si vezi cate se intampla in jurul nostru se omoara frate pe frate pentru o palma de pamant.Sa ai o zi buna.

| Alphawolf a răspuns:

Analizeaza-te pe tine(realistic), apoi iti vei putea raspunde la intrebari.

| thealchemist a răspuns:

1. de ce nu? e alegerea lor, au dreptul sa fie oricum vor ei.
2. iar, de ce nu? daca tu nu stii sa-ti alegi prietenii nu inseamna ca toti sunt la fel.
3. vor fi la fel ca acum, unii buni si unii rai.

| Skylar a răspuns:

1.Instinct de conservare si ereditate
2.vezi 1.
3.la fel

Răspuns utilizator avertizat
| bebetho a răspuns:

1.Aşa sunt majoritatea pentru că aşa e natura umană. Unii într-o măsură mai mare, alţii invers.Sunt mulţi factori care contribuie la dezvoltarea omului.
2. Încrederea se clădeşte pe parcursul unei relaţii, nu cred că merită să generalizăm şi să afirmăm "Nu mai poţi avea încredere în nimeni". După ce-ţi pierzi încrederea în cineva, în urma experienţelor devi mai precaut şi îţi dai mai repede seama dacă merită să acorzi încredere unei persoane.
3. Aştept să vină viitoru şi-ţi răspund.

| Whiff a răspuns:

1.Pentru ca in final, toti suntem "oameni". Asta stim sa facem cel mai bine.
2.Mai nou, prietenii falsi domina lumea. Acum, depinde daca stii sa ii alegi. Parerea mea este ca nu sunt cu totii la fel.
3.Depinde de sistemul care va fi atunci. Mai buni pot fi doar daca ar avea ceva de castigat. Asa se intampla mereu. Mai rai, doar daca nimeni nu va incerca macar o data in viata sa lase de la el.

| Azazel_2358 a răspuns:

1:Ca sunt oameni
2:"Prieteni sunt construiti genetic sa te rupa sa te corupa dar tot ei te si educa"-cheloo
3:Asa a fost mereu societatea n-ai cum sa fi mai rau sau mai bun

| LightingManuel a răspuns:

Eu consider ca vor fi mai rai. Dupa cum vezi u in anumite tari se legistleaza divortul, avortul ...adica aceste lucruri se vor putea face ori cand si ori unde.Sunt mai multe!

| seby005 a răspuns:

Sal. frate oameni au inceput sa fie mai rai dupa ani 89 inainte lumea era mai buna mai unita,Eu personal cred ca lumea se indreapta spre ceva rau, vor veni vremuri apocaliptice. Uita-te nu mai departe la, tanci, de 5-6 ani ei nu mai stiu de frica si nu mai asculta de parintii, Ramane la aprecierea ta pa

| bunnylover537 a răspuns:

1. ca sa nu ne plictisim.
2.o da, haideti, toata lumea, bagati-va bine in pesteri sau incuiati-va in casute ca oamenii sunt niste fiinte groaznice, irecuperabile, daca tot ajungem raniti, de ce sa mai riscam sa avem incredere, nu?! a. SARCASM.
3. o da, totul va fi ROOOZ in viitor, toti vom fi buni, vom dona sange, ne vom vinde fitele martienilor ca sa-i hranim pe copiii din Africa, sa salvam ursii polari... ummm.nu.

| IlegalSmile a răspuns:

Heii...

1.Nu stiu sa raspund big grin
2.Nu nu mai putea avea incredere in nimeni, chiar si in noi nu putem avea incredere. [parerea mea] Prieteni adevarati nu mai exista, exista prieteni falsi care te folosesc se bucura cand ai probleme...nu ii intereseaza de tine ci de ceea ce faci tu pentru ei happy [parerea mea ]
3.Asta nu stim noi poate Dumnezeu stie ...in viitor vom afla acest raspuns happy

O seara placuta!

| YuukiNightmare a răspuns:

1. Pentru că toți se gândesc numai la ei, pe scurt toți sunt EGOIȘTI!
2. „Pretenii" din ziua de azi nu mai sunt de încredere, dar în familie poți avea MEREU încredere.
3. Oamenii nu se vor schimba niciodată, vor rămâne la fel de răi sau de buni ca și acum.

| ralucutza_6101 a răspuns:

1.Pai asa e lumea, nu stiu raspunsul
2.Neh, toti te tradeaza
3.Cred ca in viitor oamenii vor fi si mai rai

| Lipsa47 a răspuns:

1.Deoarece sunt foarte stresati si foamea de bani.
2. Daca stii sa-ti alegi prieteni poti avea incredere.
3.Depinde de cum va progresa lumea in viitor adica daca vor fi mai putin stresati si vor avea bani ca acum doar asa sunt fericiti.

| Metin2zM a răspuns:

1.Banii! Ochiul dracului.
2.Rareori gasesti prieteni adevarati.
3.De o suta de ori mai rai din cauza banilor si pentru ca se gandesc numai la ei. Fundaa?

| pinky_2278 a răspuns:

1)Oamenii sunt asa de rai, mincinosi si prefacuti deoarece nu mai exista acea armonie care ii faceau sa fie mereu uniti si poate chiar din motive personale.
2)Uneori e bine si sa ierti, dar in momentul in care te a tradat cu niste lucruri foarte importante pai.atunci.nu trebuie sa mai avem deplina incredere.
3)Vom trai si vom vedea ce se va intampla.

| robotzifan a răspuns:

Ok sincer in viitor nu stiu dar acum stiu ca unde va prin asia si africa exista prieteni adevarati, dar in viitor aici in Romania cred ca mereu vom fi asa rai crying din pacate, ca asa pare=(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Oamenii sunt răi prin natura lor.Doar că unii continuă aşa, iar alţii încearcă să fie mai buni.Nu toţi sunt prefăcuţi şi mincinoşi. Dacă ştii să cauţi, vei găsi şi oameni mai buni.

2. Vorba aia, nu poţi avea încredere nici în tine.Eu una poate că am prea multă încredere în oamenii de lângă mine şi asta nu e bine.Îmi pot lua "o palmă" oricând.

3. La cum merge totul acum, nu mă aştept la un viitor mai bun.Îmi rămâne doar să sper că vor fi mai buni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vrut sa fiu un prieten adevarat si am primit doar tradare.sant singurul meu prieten, real.si am un TPU, de prieteni virtuali.in viitor? cat timp oamenii mint oameni si se mint si pe ei insisi, nu cred ca vom fi mai buni.

| Mihaela_Vieru_1982 a răspuns:

1.Pentru ca nu stiu sa faca diferenta inrte, D-zeu, si diavol.(((