| assss a întrebat:

A ajuns omul intr-adevar pe luna? Daca da, atunci de ce nu s-au mai dus altii dupa "prima aselenizare"?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Pt ca aselenizarile au costat ft mult atunci si ar costa foarte multi bani si astazi. Americanii au cheltuit pe cele 17 misiuni apolo niste foarte multe miliarde de dolari; doar appolo 11 a costat cam 300 de milioane de dolari (echivalent a circa 1.5 mld de euro). Cam multi bani au investit pe un platou de filmare big grin si inainte dsi dupa apollo 11 au mai fost inca 5 aselenizari. tehnologia in schimb s-a schimbat, dar nu s-a ieftinit extraordinar de mult. ca sa estimezi cam cat ar costa sa trimiti oameni inapoi pe luna, vezi cat de mult a costat programul navetelor spatiale. pe langa aspectul financiar, nu exista un motiv concret sa trimiti oameni inapoi pe luna cand poti trimite sonde (care costa mult mult mai putin si nu implica riscuri umane)

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Omul chiar a ajuns pe lună. De mai multe ori.

Restul e bullshit conspiraționist.

Doar pentru că nu s-a mai transmis în direct nu înseamnă nu că nu a mai fost și a doua, și a treia, și a patra și a cincea oară.
În plus, toată Europa de Est dacă strânge bani două decenii nu adună cât de-o "excursie" pe lună.
E mult mai complicat decât pare din afară.

regis
| regis a răspuns:

Nu stiu daca omul a ajuns sau nu pe Luna, pentru ca exista suficiente semne de intrebare, insa cu siguranta a doua intrebare este stupida. Cauta pe google informatii despre Apollo12, Apollo14, Apollo15 si Apollo 17.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

S-au mai dus si altii... dar au gasit numai pietre! Au cheltuit miliarde si au gasit pietre!

| blueangel99 a răspuns:

Da, a ajuns omul pe lună.
Nu s-au mai dus şi alţii pentru că au aflat că nu era viaţă acolo, şi, deci, nu mai merita. Poate mai sunt sateliţi pe acolo.

| basketdoll a răspuns (pentru blueangel99):

Omul nu a ajuns pe Luna. A fost o inscenare. Tocmai d'aia nu a mai ajuns de atunci. Evident ca nu e viata pe luna insa nu doar asta cauta lumea pe celelate corpuri ceresti din spatiu. Vor sa isi dea seama de alcatuirea chimica etc. Si daca tot au fost atatea zvonuri cum ca nu s-a ajuns de fapt pe Luna ar fi putut sa le infirme trimitand acum din nou pe cineva. Simpluwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru basketdoll):

Si ce scop aveau sa insceneze ca au fost pe luna?

| freakazoid a răspuns:

Daca ar fi existat vreo dovada ca nu au aselenizat, rusii (ceilalti specialisti in domeniu la momentul respectiv) ar fi fost primii care ar fi avut ceva de comentat, dar n-a fost asa!

| Wehrmacht a răspuns:

Tu crezi ca e asa ieftin si asa usor sa se ajunga pe luna? Nu e ceva de genu' i-a ba mancare pentru xx, acum, hai, baga mare si urca in naveta asta si rugativa sa nu faca bum.Se trimit sonde si roboti acum.Crezi ca se trimit oameni cu pericolul de a fi ucisi cand se pot trimite roboti?

| sorinL1 a răspuns:

Au vizitat tot ce se putea vizita in prima expeditie. Tu mergi de 2 ori la cinema sa vezi acelasi film?

| Matt24 a răspuns:

Banuiesc ca din cauza costurilor...e mult mai ieftin sa trimiti un robotel ghidat cu o telecomanda decat un echipaj uman

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu ce sa cred sincer nu cred /ca daca ar fi ajuns / sar mai fi dus

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu crezi ca omul a vizitat luna pe afirmatia "ca daca ar fi ajuns/ sar mai fi dus" te inseli s-a mai facut cateva aselenizari pe Luna, s-a aflat ce ii interesa si gata, ai impresia ca o expeditie pe luna are valoarea unui bilet de avion.

| Toshima a răspuns:

Poi sunt zvonuri carre spun ca totul ar fi o inscenare, si ca totul a fost regizat in studio-uri...Nashpa.Dar oricum eu cred ca a fost totul regizat, si cand asta se va descoperii va fi un 'soc" si sa le fie rusine la toti fraerii astia!

Răspuns utilizator avertizat
| Lovelly4YOU a răspuns:

Pe luna nu bate vantul, nu sunt curenti de aer... Nu sunt ploi, ninsori. Daca ai vazut vreodata filmarea de la prima aselenizare vei vedea steagul Americii fluturand. Hmm... O inscenare. Ceva mai evident de atat nu este. Sau poate au facut exceptie in fata legiilor naturii!laughing

Răspuns utilizator avertizat