| ania a întrebat:

A inviat Iisus Hrisos sau nu?

A inviat Iisus Hristos sau nu?
Dovezi aduse de autorii crestini
Atata timp cat existent lui Dumnezeu este posibila, exista posibilitatea va El sa fi intervenit in istorie inviindu-l pe Iisus din morti.
Toate patru evangheliile mentioneaza ingroparea lui de catre Iosif din Arimatea un membru al sinedriului, despre care Luca mentioneaza ca nu a fost de fata cand s-a dat votul decisive. Avand invedere mania si amaraciunea resimtite de urmasii lui Hristos, fata de conducatorii iudeilor care instigasera la rastignirea lui, e foarte putin probabil sa fi inventat un lider care sa faca un gest frumos, oferind o imnormantare decenta, mai ales ca toti ucenicii l-au parasit.Nu ar fi inventat un membru apartinand unui anume grup a carui existent ar fi putu fi verificata, deci cel mai paluzibil era un personaj istoric.
Nu e posibil sa fi fost doar lesinat.Rastignirea la romni dura uneori mai multe zile. Daca doreau sa scurteze supliciul, romanii foloseau manerul de otel al unei lancii romane scurte, pentru a zdrobi oasele inferioare de la picioarele victimei.Astfel omul nu mai putea sa se inalte pentru a respire si maortea prin asfixiere intervenea in cateva minute. Oasele lui Iisus nu au fost zdrobite deoarece soldatii romani stabilisera déjà ca era mort si folosisera sulita pentru a-I confirma moartea. Ei erau atenti la aceste detalii pentu ca daca un prizonier ar fi reusit cumva sa scape, soldatii raspunzatori ar f fost ei insisi condamnati la moarte.
Daca prin absurd ar fi supravietuit, dupa trei zile n-ar fi putut umbla cu picioarele battue anterior in piroane, nu putea apare la scurt timp pe drumul spre Emaus, nu si-ar fi putut folosi bratele dislocate den incheieturi. Dupa trauma si pierderea catastrofala de sange, ar fi aratat atat de vrednic de mila incat ucenicii nu l-ar fi aclamat ca un invingator al mortii si l-ar di compatimit, ar fi incercat sa-l ingrijeasca. Daca lis-ar fi aratat in aceea stare mizerabila nu ar fi fost indemnati sa porneasca o miscare mondiala bazata pe speranta ca intr-o zi vor avea si ei parte de un trup inviat ca si al LUi.
Nu e posibil ca invierea sa aiba doar o semnificatie spirituala pentru ca iudeii aveau o conceptie fizica despre inviere.Pentru ei obiectul principal al invierii il reprezentau oasele, ne carnea, comsiderata perisabila. Dupa ce carnea putrezea, ei adunau oasele maortilor si le puneau in cutii pentru a fi pastrate in vederea invierii dreptilor lui Israel de la sfarsitul lumii.
E neplauzibil ca trupul sa fi fost furat.Arheologii au gasit in urma excavatiilor laa siturile din secolul I merminte ca cel descris incazul lui Iisus. Un sunt in panta ducea la o intrare joasa, Prin sunt se rostogolea o piatra mare in forma de disc si se fixa in deschizatura usii. o piatra mai mica era folosita, pentru a imbiliza acel disc.Desi uriasul disc era usor de roastogolit in josul santului, ar fi fost nevoie de mai multi barbati pentru a rostogoli piatra in sens invers. Nu s-ar fi raspandit ideea ca garzile romane au adormit daca n-ar fi fost relamente acolo, altfel liderii iudei ar fi spus ce le-a fost usor ucenicilor sa fure trupul pentru ca n-a foat pazit, n-ar fi fost nevoiti sa inventeze povestea absurda ca garzile dormeau.
In evanghelii e scris ca femeile sunt cele care au constatat prima data ca mormantul e gol.In societatea iudaica a secolului I marturia femeilor era atat de lipsita de valoare, incat nu le era permis sa apara ca martori legali in tribunalele evreiesti. Daca ar fi fost o relatare legendara ulterioara, s-ar fi scris probsabil ca mormnatul a fost descoperit de ucenici, care ca barbati ar fi avut mai multe credibilitate.Aceasta arata ca autorii au consemnat fidel cele intamplate, chiar daca aspectele prezentate erau incommode.
Ideea mormantului gol era implicita in traditia timpurie de la mijlocul secolului I transmisa de Pavel in 1 Corinteni15. Locul mormantului lui Iisus era cunoscut iudeilor si crestinilor. Daca mormanntul nu era gol, era imposibil sa se nasca o miscare bazata pe credinta in inviere chiar in orasul unde aces tom a fost executat public si inmormantat. Cele mai timpurii polemici iudaice presupun istoricitatea marmantului gol.
Invierea a fost proclamatia central a Bisericii primare chiar de la inceputurile ei.Primii crestini nu au sustinut doar invataturile lui Iisus ci erau convinsi ca L-au vazut viu dupa rastignire.Acest fapt le-a schimbat vietile si a dat neastere Bisericii.Aceasta era convingerea lor esentiala.Petru:"Dumnezeu l-a inviat pe acest Iisus si noi suntem martori ai Lui.am mancat si am baut impreuna cu el dupa ce a inviat din morti". Pavel arata ca dupa inviere s-a aratat la 500 de oameni deodata" dintre care cai mai multi sunt inca in viata iar unii au adormit, ceea ce sugereaza ca ii cunostea pe unii din ei, si sugereaza ca accepta sa fie interogati.Sunt mentinate in total 9 aratari ale lui Iisus dupa inviere, toate in prezenta mai multor personae.Halucinatiile nu pot fi vazute de un grup de oameni. Dupa rasignire, ucenicii erau disperati, indoielnici, tematori, pentru halucinatii ai nevoie de o atiatudine de astepare si anicipatie. Daca oamenii ar fi crezut doar ca Il vad pe iisus, trupul Lui ar fi fost inca in mormant
. E neplauzibil sa fi fost vorba de un caz tip al spritului de turma, cand oamenii se conving unii pe altii ca au vazut ceva care de fapt nu au vazut. Avand in vedere ca invierea era punctual central al credintei lor, miza era prea mare. Ei au mers pana la moarte aparnadu-si credinta. Daca era doar spriritul de turma, macar unul ar fi renuntat ulterior, s-ar fi dezis de aceste ideu sau s-ar fi indepartat tacit de ele. Dupa rastignire ei au fost descurajati si deprimati, s-au risipit si miscarea lui Iisus era cat pe ce sa se sfarseasca din start. Apoi dupa o perioada scurta, se aduna din nou, isi parasesc ocupatiile si se dedica raspandirii unui mesaj specific, ca Iisus care a murit pe cruce, a revenit la viata si a fost vazut viu de catre ei.Au fost dispusi sa-si petreaca tot restul vietii proclamand acest mesaj, fara vreo rasplata omeneasca,. Ii astepta o viata plina de greutati, eu fost ridiculizati, batuti, intemnitati si in final in afara de Ioan, torturati si executati.Pentru ce? Pentru bune intentii? Pentru ca erau convinsi ca-l vazusera inviat din morti pe Hristos. L-au vazut cu ochii lor, L-au atins cu mainile lor.Nu exista alta explicatie plauzibila.

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

Sunt doar legende Ania. Daor niste evanghelii au scris despre fantasmele astea. Sa nu uitam ca Isus era evreu si a trait in Israel, de ce crezi ca tocmai evreii nu-l recunosc? Pentru ca ei stiu cel mai bine ce s-a intamplat. E ca la noi cu Dracula, gandeste-te ce cred strainii despre el si ce stim noi ca a fost cu adevarat.
La fe si cu Isus, e un mit cum e si Dracula, nu zic, o fi fost vreun nebun ce delira si vorbea frumos dar pana la a fi fiul lui D-zeu (asta fiind tot o fiinta mitologica) e o cale lunga.
Crestinismul lui Isus s-a raspandit pentru ca cei multi erau avantajati de asa-zisele invataturi, de aia si era numita "religia sclavilor", iar pentru un sclav era usor sa faca aceste gesturi de umilinta necesare, sa linga icoane, sa se roage, sa-si ceara iertare si pentru ce nu facuse.
Si azi e la fel, babele si naivii (si sunt multi) sunt cei credinciosi, un om puternic nu are nevoie de astfel de incurajari (false de altfel).
Sa speram ca religia va disparea in viitorul apropiat.

27 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Vesnica poveste, "Isus a fost sacrificat sa ne preia pacatele", care pacate!? Suntem la fel, acelesi stari conflictuale interumane de la inceput si nimic nu s-a schimbat. Doar in visurile cu ochi deschisi si credinta in bazme ale credinciosilor nazuie, invieri, apocalipse, viata vesnica, armaghedoane, draci, laci si tot felul de parascovenii insa viata reala se parcurge dupa cu totul alte criterii. Prea sfinte Lemonshu (iar te-ai deghizat) nu mai arde tamaie degeaba si spune-mi tu si ceilalti religiosi daca in istoria omeniri religia a schimbat in bine ceva pe planeta pamant la modul real in afara de iluzii?

| Hombre a răspuns:

Si indoctrinatii incepura sa miruie cu stupizi.

| Hombre a răspuns:

Deea, care cica are o familie pe TPU chat, ti-am dat stupid si nefolositor pentru ca esti o mare mincinoasa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Iisus a înviat singur n-a fost înviat".
Asta e din ciclul "Dumnezeu nu a fost creat el a apărut la voinţa Sa", un fel de "s-a creat singur".
Cât despre wales, poate-ar fi bine s-o mai lase mai moale cu etnobotanicele. Prietene, tu ai citit mai mult de 30 de rânduri pe un site creştinopat despre evoluţie? Nu de alta dar ceea ce spui tu acolo are la fel de multe legături cu evoluţia ca pisica mea cântăreaţă cu inorogul roz şi invizibil!

| EmaS a răspuns:

Hristos a inviat! El este viu si in inima mea.Intr-o zi Duhul care L-a inviat pe El ne va invia si pe noi in ziua aceea mareata.Pentru crestini va fi cea mai memorabila zi, dar celor ce n-au crezut in El, li se va umple fata de rusine. Din pacate pentru ei isi vor petrece vesnicia despartiti de Dumnezeu.Este un pret prea mare pe care il vor plati pentru ca n-au crezut in El.Dar noi asteptam ziua aceea mareata cand Isus va zice :,, Veniti binecuvantatii Tatalui Meu.,,

April
| April a răspuns:

Hristos n-a avut nevoie sa invie, pentru ca n-a murit niciodata.Chiar daca va ciondaniti zilnic pe teme religioase,chiar daca puneti in discutie insasi existenta lui Dumnezeu,n-ati fi nimic,sau ati fi doar fapturi salbatice si fara "minima moralia",daca spiritul lui Hristos n-ar fi vesnic; spun Hristos fiindca sunteti botezati in crestinism; dar la fel de importanti sunt si profetii altora in devenirea lor ca oameni,ca fapturi spiritualizate si morale. Daca sunteti milosi, va ajutati semenul cazut jos si nu ii mai dati inca o lovitura,daca puteti ierta si cea mai grosolana jignire intorcand uneori si celalalt obraz,daca stiti ca fiecare Samanta-Invatatura are destinul ei, in functie de locul in care cade, atunci lui Hristos i se datoreaza.Suntem ceea ce suntem fiindca Iisus ne-a spus,la inceputul unei noi istorii,cea adusa in lume la nasterea sa,ca Imparatia Cerului este accesibila oricarei fiinte omenesti capabile sa-si priveasca cu ingaduinta semenii si sa traiasca in armonie cu existenta. Pace voua,cartitorilor:Iisus e aici, printre voi, in voi!

| AvalohAlyn a răspuns:

Desigur ca a inviat!

Întrebare: Este adevărat că Iisus Hristos a înviat?

Răspuns: Cu toate că Scriptura nu îşi propune să "demonstreze" că Iisus a înviat, totuşi ea prezintă dovezi concludente în acest sens. Învierea lui Hristos este prezentată în toate cele 4 Evanghelii în următoarele pasaje: Matei 29:1-20; Marcu 16:1-20; Luca 24:1-53 şi Ioan 20:1-21:25. Hristos înviat mai este prezentat în Cartea Faptelor Apostolilor (Fapte 1:1-11). Citind aceste pasaje pot fi extrase o mulţime de "dovezi" în sprijinul învierii lui Hristos. Să privim de pildă la schimbarea dramatică a ucenicilor Lui. Au trecut de la frică şi ascunziş într-o încăpere departe de lume la a fi plini de curaj în răspândirea Evangheliei în lume. Ce alceva ar putea explica această schimbare dramatică decât că Hristos li S-a arătat înviat într-adevăr?

Apoi, să privim la viaţa apostolului Pavel. Ce l-a schimbat într-atât de mult de a devenit dintr-un persecutor al bisericii în apostolul acesteia? A fost într-adevăr Hristos înviat care i-a apărut pe drumul său către Damasc (Faptele Apostolilor 9:1-6). O altă "dovadă" convingătoare este mormântul gol. Dacă Hristos nu ar fi înviat, atunci unde este trupul Lui? Atât ucenicii săi cât şi o mare mulţime de oameni au văzut mormântul când El a fost îngropat. Atunci când s-au întors la mormânt, trupul Lui nu mai era acolo. Îngerii au mărturisit că El a fost înviat dintre cei morţi aşa cum chiar El promisese (Matei 28:5-7). O altă dovadă a învierii Sale este aceea că El S-a arătat multor oameni (Matei 28:5, 9,16-17; Marcu 16:9; Luca 24:13-35; Ioan 20:19, 24,26-29; 21:1-14; Faptele Apostolilor 1:6-8; 1 Corinteni 15:5-7).

Pasajul biblic cheie în ceea ce priveşte învierea lui Hristos se găseşte în 1 Corinteni, capitolul 15. În acest capitol, apostolul Pavel explică de ce este crucial să înţelegem şi să credem în învierea lui Hristos. Învierea este importantă din următoarele motive:

(1) Dacă Hristos nu ar fi înviat din morţi, nici credincioşii nu vor fi înviaţi (1 Corinteni 15:12-15).

(2) Dacă Hristos nu ar înviat, sacrificiul Său pentru păcatele noastre nu ar fi fost suficient (1 Corinteni 15:16-19). Învierea lui Iisus a demonstrat că moartea Sa a fost acceptată de Dumnezeu ca răscumpărare sau plată pentru păcatele noastre. Dacă El ar fi murit pur şi simplu şi ar fi rămas aşa, aceasta ar fi arătat că sacrificiul Său nu ar fi fost îndeajuns. Ca rezultat, credincioşii nu ar fi fost iertaţi de păcatele lor şi astfel ar fi rămas veşnic morţi după momentul pierderii vieţii pământeşti (1 Corinteni 15:16-19) – şi nu ar exista nici un fel de viaţă veşnică (Ioan 3:16). "Dar acum, Hristos a înviat din morţi, pârga celor adormiţi" (1 Corinteni 15:20). Hristos a înviat dintre cei morţi şi El este primul rod în ceea ce priveşte învierea noastră.

(3) Toţi cei care cred în El vor fi înviaţi la viaţa veşnică tot astfel cum El a fost înviat (1 Corinteni 15:20-23). 1 Corinteni 15 merge mai departe şi descrie cum învierea lui Hristos demonstrează victoria Sa asupra păcatului şi cum acest lucru ne dăruieşte puterea să trăim o viaţă biruitoare în fata păcatului (1 Corinteni 15:24-34).

(4) Descrie natura glorioasă a trupului înviat pe care noi îl vom primi (1 Corinteni 15:35-49).

(5) Arată că urmarea învierii lui Hristos, toţi cei care cred în El au în final victorie asupra morţii (1 Corinteni 15:50-58).

Ce adevăr glorios în învierea lui Hristos! "De aceea, prea iubiţii mei fraţi, fiţi tari, neclintiţi, sporiţi totdeauna în lucrul Domnului, căci ştiţi că osteneala voastră în Domnul nu este zadarnică" (1 Corinteni 15:58).

| cristi202 a răspuns:

Pt cei care vor dovezi, si le cauta sincer, exista dovezi, si ei pot descoperi ca Hristos a inviat. Insa daca pur si simplu nu vrei sa crezi pentru ti se pare mai usor asa, asa zic altii sau doar nu ti se pare credibil, atunci poti spune ca Hristos nu a inviat. Intr-o carte, pe care o recomand tuturor pentru dovezile, enorm de multele dovezi in favoare Invierii (unele enumerate aici), "Marturii care cer un verdict" de Josh McDowell, se spune ca, daca e sa iei istorisirea Evangheliilor asa cum este ea, si sa aduci martorii Invierii si cei implicati ca in fata unui tribunal, un judecator nu ar putea trage decit concluzia ca Hristos a inviat, de pe urma celor intimplate si marturisite, si ca au existat procese unde judecatorul a trebuit sa delibereze de pe urma a mai putinor fapte intimplate. Deci, daca e sa aduci in fata judecatii, a tribunalului Evangheliile cu istorisirea lor despre moartea si Invierea lui Hristos, nu poti decit sa ajungi la concluzia ca Hristos a inviat. Dar, pentru cei ce doresc aceste dovezi, le pot gasi in carte

| wales a răspuns:

Dragă cititoru-le,

Dacă Isus Hristos a înviat sau nu,ești liber sa crezi ce vrei,Dumnezeu nu obligă pe nimeni altfel n-ar mai fi dragoste autentică. Dar înainte de a trage o concluzie trebuie să te gândești la ce concepție ideologică te îndrepți să ai despre viată.
Dacă crezi în creație,atunci Isus a înviat,dacă nu crezi în creație, atunci în ce crezi? În nimic? nu poți afirma asta! doar nu ești leguma. În evoluție! Atunci ai o mare problemă! Să crezi în ceva fără o bază.
Ști cum începe teoria filozofică a evoluției?
La început a fost nimic, din nimic a ieșit totul. Să fim serioși! Un om cu o gândire rațională sănătoasă nu poate să creadă asta. Filozofia evoluției este într-o mare contradicție cu legile fizicii care guvernează întreaga viată în univers.
Un ex., știți cum sună legea a-2-a, a termodinamicii? Pe scurt! Toată materia se consumă,se dezintegrează în timp,la început a fost nou si după a început procesul de îmbătrânire.
Evoluția spune: La început a fost nimic,a ieșit ceva si a început procesul de înnoire '' nimic, prima particulă de praf, a-2-a particula de praf, nu exista nici-o energie ca sa le deplaseze si totuși ele se deplasează împotriva voinței lor,(uuuau),se ciocnesc, face bum si gata universul...''.Pe scurt din filozofia evoluției! Dar legea fizicii spune altceva? Nu contează, important e sa prindă la naivi.

| wales a răspuns:

Draga kongeriket,

Dacă ești cumva '' expert '' în filozofia evoluției vino cu argumente despre ea, nu te ascunde în spatele unor cuvinte. Dovedeşte prima dată ce spune prostia aia de evoluție, cine a militat pentru ea, ce scop au urmărit...si după poți sa critici cat vrei.

| NoChanceForUs a răspuns:

Femieee...ai scris să citească și nepoții mei nenăscuți! Eu zic să-l întrebi, el te poate lămuri cel mai bine.Te duci frumos la el când are pauză de șpriț și îl întrebi frumos : „Bă! Ai înviat sau nu?!"

| ania explică:

@ramona
E bine ca in cazul tau a avansat macar de la inexistent la stadiul de nebun care delireaza si vorbeste frumos.Ce umanitate ciudata e pe planeta asta care isi socoteste erele si anii dupa un nebun ce delira placut.
De la Iluminism incoace s-a tot profetit moartea crestinismului dar in multe parti ale lumii e inca in crestere.

| ania explică:

@eu costi
Nu exista nimeni in afara de crestini care sa-l fi vazut inviat pentru ca niciunul care l-a vazut inviat n-a ramas necrestin.Si multi din zilele noastre care au zis ca se apuca ei sa dovedeasca odata pentru totdeauna ca Iisus e un mit sau ca nu a inviat, au devenit crestini in timpul cautarilor deci dintr-odata irelevanti pentru ceilalti.

| ania explică:

Nu știu cum a ajuns raspunsul Ramonei 30 ca fiind câștigator.

| Kosuchin a răspuns:

Pe scurt:EXISTAAA dovezi in afara de scripturi, evanghelii, biblie care sa ateste faptul ca un personaj din istorie, sa zicem, a inviat? Ceva ce sa n-aiba absolut vreo legatura cu organizatia care il "propovaduieste"?

| Zenithf a răspuns:

Unii dintre voi faceti o greseala, ziceti ca El a fost inviat de un duh, de Duhul Sfant, dar uitati de natura dumnezeiasca a Lui. El a inviat singur, nu a fost inviat, ci El a zdrobit lanturile mortii si a inviat, si odata cu El i-a eliberat si pe altii din inchisoarea mortii.
Invierea va fi si in trup si in duh, numai unele secte zic de o inviere doar a duhului. Omul a fost facut dupa asemanarea lui Dumnezeu, daca a fost facut cu trup ca sa fie asa atunci tot cu trup va fi inviat ca sa redevina asta. Dar trupul inviat nu va fi cel al neputintei ci va fi cel al gloriei.

| AlxMro a răspuns:

Deci ai dat copy la un articol si l-ai postat pe TPU. tipic! si apropo "crede si nu cerceta "

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Da, Iisus Hristos a inviat din morti, pentru a dovedi ca este cu adevarat Fiul Lui Dumnezeu! Iisus Hristos exsista, exista si Tatal Lui, iar El sta de-a Dreapta Tatalui. Eu cred in Iisus Hristos si in Bunul Dumnezeu, deoarece am trecut prin niste "peripetii" (nu gasesc cuvantul potrvit) in care as fi putut sa mor pur si simplu, eram la un pas de moarte. Dar m-am rugat si nu am murit, nici eu si nici cel caruia i-am provocat problema facand acea prostie (daca vrei sa o vezi uita-te prin raspunsurile mele). Mai am multe intamplari in care Dumnezeu m-a scapat cu bine, odata nu am fost atenta, si era cat pe ce sa devin oarba si m-am rugat la Dumnezeu iar doctorul a spus ca nu am nimic, desi a vazut ceva inainte. Odata puteam sa-mi desfigurez fata, dar nu am mai patit nimic dupa ce m-a consultat doctorul.
Deci da, recunosc sunt o fata obraznica (,) care o cauta mereu cu lumanarea:d! De exemplu skatebord, statu'n cap etclaughing!
Si fac multe chestii baietoase pentru ca imi plac, si la cate am facut si am patit Dumnezeu m-a scos cu bine din ele!
Deci da, Iisus Hristos s-a rastignit pentru noi, si ne apara de rele!

| ioana1704 a răspuns:

Da Isus a inviat! Isus exista, cum exista fecioara Maria. Iti recomand sa citesti despre aratarile Fecioarei Maria la Medjugorie sau chiar sa faci un pelerinaj acolo ( in Bosnia Hertegovina ) si vei prini raspunsul la multe intrebari.

| Costel95 a răspuns:

Cum puteti spune voi ca Isus n-a inviat in sesnul fizic? Ne spun chiar si Scripturile ca Isus le-a aratat ucenicilor mainile Sale pironite de cuie. Ce, vi se pare de necrezut ca Dumnezeu inviaza mortii? Sunt mai multe invieri in Biblie. E drept, ca nu pentru multi a murit si a inviat Isus, pentru ca cei mai multi sunt orbi si nu vad Adevarul. Si chiar daca in lumea asta ar fi existat un singur om care sa cunoasca Adevarul, Isus venea si murea pentru acel om. Caci dragostea lui Dumnezeu n-are margini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai spus:biblia nu trebuie citita ca pe o carte obisnuita.Tot respectul pentru relatare; cit despre rastignire si invierea lui Iisus, ai putea avea dreptate; ai omis insa ca Iisus nu era om ci un duh sfint.Nu,D-zeu nu a intervenit in istorie,stii ff bine ca si Iisus intraba:Tata,de ce m-ai parasit? Istoria a fost scrisa o singura data, numai satana incearca sa intervina, pentru a ne indeparta de credinta.Nu va reusi; Iisus a fost "sacrificat"ca sa ne preia pacatele.D-zeu nu va lasa lumea sa piara, nu o va distruge.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu se mai interpreteze aiurea.Iisus a inviat nu in sensul fizic, nu in intrupare ci in alt sens mult mai inaltator. Iisus a inviat spiritual. Iisus a invins moartea pentru 2011 si nu stiu citi ani de aici incolo.Nu poate nimeni sa-i nege "invierea".Nu poate nimeni sa-i nege lucrarea oricit am arunca cu noroi, demonstratia de a se fi pastrat 2 milenii intr-un sistem filozofic religios este covirsitoare.Restul ucenicilor erau urmariti si ucisi pentru ca erau initiatorii Crestinismului si vechea orinduire catolica se vroia singurul cult si singura religie "adevarata". Acum un cult nu e mare lucru dar atunci era sinonim cu schimbari sociale majore si era vorba de un imperiu.Nu se putea admite asa ceva.Insemna destabilizarea imperiului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr ca nu vroia nici El invierea trupului.Ar fi fost ca un atuu pentru propavaduirea mortii.El vroia "invierea duhului sfint"ca parte a nemuririi.Altfel s-ar contrazice total cu propria-i filozofie religioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ania? ai dreptate,dar timpul si indiferenta, ingaduinta tinerilor fata de ei insisi, va duce la disparitia credintei si caderea oamenilor in deznadejde si rataciri mari.stii doar ca asa va fi.problema nu e, ca se va intampla ce este scris.ci ca vor fi prigoniti crestinii, vor fi acuzati de vremurile grele ce vor veni si asta nu e numaidecat ceva rau. Iisus a suferit pentru noi toti.cine va avea norocul sa sufere doar pentru el si Iisus Hristos va fi alergat, fuga cea buna, la sfarsitul careia va primi cununa muceniciei si viata vesnica.si apoi este scris; ferice de cel ce a vazut si a crezut.dar mai fericit va fi cel ce nu a vazut si a crezut.

Răspuns utilizator avertizat