| angel10 a întrebat:

Admiteti existenta zanelor, elfilor, piticilor de pamant, ingerilor? Sau ii considerati legenda!?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Angel, intreaba un om care a facut doua razboaie mondiale si va spune cu siguranta daca exista inger si demon. ei sunt singurii care i-au vazut. nu-mi plac raspunsurile primite de tine pe tema asta. dar nici nu le doresc sa ajunga sa vada moartea cu ochii sau sa ajunga in postura sa nu mai aiba iesire dinntr-o situatie periculoasa si sa strige cu toata fiinta ...AJUTA_MA.stii ce e culmea? am aflat de la un asemenea om ca... te ajuta.siacum acei curajosi care neaga pana si existenta lor, nu a lui Dumnezeu, sau ingerului pazitor, care se arunca precum leii si vor cadea precum mustele, puneti-va macar o clipa in situatia lor si mai vorbim. care va tataie curul si cand treceti strada.

25 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Inca n-am vazut pana acum niciuna dintre dihaniile astea...si, timp am avut, destul.

| daddy a răspuns:

Nu am vazut asa ceva pana acum thinking deci you do the mathwinking

| adyth a răspuns:

happy sa-ti spun o chestiuta...
cu totii ne nastem cu speranta...traim copilaria crezand, crezand ca totul e posibil, ca minuni exista, ca zanele ne pazesc, si monstrii din dulap ni se infiltreaza in vise creind cosmaruri...
ne maturizam crezand si asteptand ziua in care ne intalnim cu creaturile astea... dar singuri ajungem laconcluzia ca am sperat in zadar. Insa...asta nu ne face sa distrugem si visele celor mici, din contra le imbogatim imaginatia, inventand povesti si facandu'i si mai curiosi... dandu'le pofta de viata...
pana cand, si ei.la randul lor ajung sa traiasca aceeasi dezamagire.
Fiecare lucru are menirea lui.
Iar zanele, ingerii, spiridusii, si tot tacamul, ce vrei tu, astea traiesc in fiecare persoana, in spatele fiecarui vis, in intunericul fiecarui fenomen inexplicabil. Deci exista, pentru tine.
E bine sa crezi, chestiile astea fac viata mai frumoasa... cand nu gasesti lucruri frumoase in viata asta, iti creezi tu tongue
By the way, si eu eram fascinata de zane, si mi se par niste creaturi extraordinare, e uimitor ce poate crea mintea omului big grin
dar cine stiewinking poate ca exista si ele intr'o alta lume ^-^

| buburuzAndreea a răspuns:

Cine stie? Eu zic sa pastram toate posibilitatile deschise. Daca nu le-am vazut inca, asta nu inseamna ca nu sunt sau ca n-au fost niciodata. Eu zic sa nu ne opunem ideii dar nici sa n-o ridicam in slavi, pentru ca probabil nimeni nu stie adevarul... dar niciodata nu poti stii de unde sare iepurele/zana/elful/piticul! big grin

| kathessa a răspuns:

Eu nu merg pe premisa ca ceea ce nu vad sau nu ating nu exista. Nu am vazut Parisul si nu pot atinge luna, si totusi exista.
Piticii de gradina exista, cu siguranta...Si zinele...Eu am acasa doua!

| kayan a răspuns:

Si strutocamilele si trocariciul de stepa exista... si mos craciun, clar big grin... si aia de care zici tu se numesc pitici de gradina, nu de pamant... am si eu 2 in curte laughing

| angel10 explică:

Oare!?

| angel10 explică:

Nu, nu am 10 ani, am trecut de mult de varsta aia, cutache!
Parerea mea consta in faptul ca exista, documentati-va si voi, aveti de unde!
Si kayan, nu pitici de gradina ci de pamant!

| angel10 explică:

Cartile lui Dr.Doreen Virtue va stau la dispozitie!

| alle_1861 a răspuns:

Doar a ingerilor. Ar fi tare sa existe si celelalte, poate asa lumea ar fi mai frumoasa si plina de bunatate. happy

| speranza24 a răspuns:

Angel, am trecut prin multe intamplari si pot sa-ti spun doar atat:sunt si exista multe lucruri, multi esseri, si f multi neaga existenta lor, pentru ca au frica, sau ca e in interesul lor ca majoritatea populatiei sa nu afle de existenta lor.Stiai ca singura sursa de adevar care s-a transmis si s-a povestit din generatie in generatie si se gaseste peste tot in lume, cu cateva mici modificari sunt legendele? Sunt multe segrete pe care oameni nu stiu inca de existenta lor, pentru ca sunt inca f incuiati si inca nu au ajuns la un nivel de cunostinta sa accepte ca in aceasta lume nu suntem singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu admit decit existente palpabile. A ta pare sa fie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista zana surprizelor, pitici porno dar sunt personaje trecatoare adica isi fac treaba(iau comisioanele) si dispar din viata noastra happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaa, chiar am cativa in casa.mereu alerg dupa ei ca numai strica.nu sunt buni de nimic. ii trimit sa duca gunoiul, iar ei il arunca in capul trecatorilor. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai deci daca ar fi o legenda, si aceasta ar porini de la un sambure de adevar.deci ceva ceva asemanator tot a existat, zane eu nu cred, dar pitici si elfi sa-r putea sa fi existat candva in trecutul indepartat de acum 4000 de ani de cand este Pamantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista si zane si elfi si ingeri si multe alte fiinte luminoase. Unele dintre ele au ales chiar sa se si intrupeze in corpuri oamenesti pentru a ajuta oamenirea sa se dezvolte. Zanele, elfii, silfii sunt ingerii plantelor, ai animalelor, silfii( sunt zanele marilor). Sunt niste fiinte minunate si le putem cere ajutorul oricand dorim. Orice vietate are un inger, ba chiar mai multi ingeri protectori.
Din pacate unii oameni au uitat sa creada in magie, si numai au ochi sa vada magicul ...fiecare om vede numai ce doreste si este pregatit sa vada! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur o sa ziceti"uite-o si pe copila asta" sau "nebuna asta". ma rog eu intotdeauna am crezut si voi crede! sigur exista. oamenii nu erau asa de ingeniosi sa inventeze o zana. o sirena sau mai stiu eu. oricum cat de copilaresc ar fi eu cred in chestiile astea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratilor, va zic 1 singur lucru : cine nu crede in elfi si ind eastea mai vbine sasi ia viat aca nare pentru ce traii, nare sperante in el, va zic 100% eu cred il ele mai ales in elfi, dar nu in chestia ca ei sunt in slanda.penibila chestia cine a zis acest lucru sal sil manance. elfii exista cu adevarat sunt sigurdoar ca unii sunt prea incuiati la minte sau fricosi sa accepte aceste lucruri. inca o data cine nu crede in elfi sasi ia viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
De ce sa inventeze cineva o legenda daca nu exista asa ceva? Orice legenda are un sambure de adevar si poate chiar exista asa ceva.Chiar daca nu ar exista de ce sa nu visam? Iar legendele ne fac sa visam sa nu mai fim rai si lipsiti de suflet.Nu crezi ca mai bine ar fi sa fi o visatoare decat o tirana?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
De ce sa inventeze cineva o legenda daca nu exista asa ceva?Orice legenda are un sambure de adevar si poate chiar exista asa ceva.Chiar daca nu ar exista de ce sa nu visam?Iar legendele ne fac sa visam sa nu mai fim rai si lipsiti de suflet.Nu crezi ca mai bine ar fi sa fi o visatoare decat o tirana?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate, acum milioane de ani cand pamantul era inca un paradis!
Acum unde sa locuiasca in aceasta lume murdara?
Ei bine daca exista va urez noroc la gasirea lor! Daca inca mai exista poate o sa imi retrag cuvintele despre iadul asta numit pamant!

| cutache a răspuns:

Dragut, sunt sigura ca 10 de langa angel e varsta ta!

| alina_7783 a răspuns:

laughingeu nu cred in nimic
dar s-ar putea sa cred in ingerii:*
dar tu?

| BoGdAnRaX a răspuns:

Interesat fiind de aceste legende ale elfilor am dat si eu un search pe Sfantul Google si am citit diferite articole... In majoritatea se spune ca elfii exista... sau ca oamenii se tem sa intre in amanunt. In Islanda. sunt drumuri care au fost facute in asa fel incat sa ocoleasca anumite locuri, in care se spune ca exista elfi. In lumea asta. nu exista lucru inexplicabil, ci doar minti nestiutoare care nu vor sa creada. sau sunt indusi in eroare de anumiti ''Savanti''. Cu respect, BoGdAnRaX!

| Princessofmoon a răspuns:

Fantasticul fost creat pentru a permite imaginatiei creatoare sa evadeze dintr-o lume a concretului, a monotoniei.Lumea sa minunata este intr-o continua schimbare, mulandu-se dupa trairile si imaginatia oamenilor. Exista magie:naturala-folosita de elfi, zane, spiridusi cat si magie putin mai organizata folosita de magicieni proveniti din randul oamenilor.Cu siguranta ca in imaginatia si in universul nostru secret exista elfi, zane, vampiri:Xsi ce mai vrem noi...in afara imaginatiei trebuie sa decida fiecare.Lumea fantasticului pluteste pe aici, pe acolo, se mai intersecteaza cu lumea noastra dar adesea e vizibila numai i imaginatie