| Distratul28 a întrebat:

Este ateismul un concept filozofic și o religie?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Ateismul e modul firesc de a vedea lumea. Cine crede ca zeii sunt adevarati traieste intr-o lume a fanteziei. Zeii sunt personaje de poveste primitiva, puerila, fantezista si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru halogen001):

Hai ca totusi Legendele Olimpului bate la fund carticica cre(s)tina de departe! Plus Odiseea lui Homer si alte scrieri ample din perioada respectiva.

| halogen001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Adevarat. happy

17 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Deja cred ca e prea mult sa ii zici concept filozofic, asta in masura in care a il numi religie e o enormitate. Eu il consider pur si simplu un mod de a vedea lumea din jur/o atitudine, precum optimismul sau pesimismul, pragmatismul, si altele asemenea. Daca ma uit la un copac si nu vad in el un elefant roz, apoi daca ma intreaba cineva daca am vazut elefantul roz din copac ii spun ca nu, asta nu e concept filozofic, ci un mod de perceptie a realitatii. Poate ca si cel ce m-a intrebat chiar a vazut elefantul acolo, ca poate era drogat, poate avea probleme neurologice/psihiatrice... sau poate eu sunt ala defect si elefantul exista acolo pentru restul omenirii, mai putin eu.

| Mădă0611 a răspuns:

Ateismul e nimic, e doar lipsa credintei in zei. Nu e nevoie de vreun nume pentru cei care nu cred in Mos Craciun, in zane, inorogi, s-a.m.d.

"Sunt ne mancatoare de carne de sobolan."

| Frank51 a răspuns:

Ateismul este o necredință, cum teismul este o credință. Ambele aspecte țin doar de propria opinie și nu reflectă realitatea.

| PainTech a răspuns:

Chiar daca nu e o religie (in adevăratul sens al cuvântului) este o credință (chiar daca aceasta consta in respingerea existenței altor zeități).

Dex online zice ca este si "concepție filozofică".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PainTech):

Cum sa fie credinta breh? Credinta implica un "leap of faith". Tu daca traversezi dupa ce te asiguri fiindca nu vine nici o masina faci un act de credinta, sau bazat pe ceea ce ai perceput cu simturile avute la dispozitie?

| PainTech a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Faci și un act de credință in același timp. Te increzi in simturile si in experiența ta anterioară.

Orice ai face tot trebuie sa ai incredere in ceva, fie asta întâmplări si personaje religioase, fie in metodele științifice, fie in intuiția si experiența anterioară.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PainTech):

Te increzi in ceea ce simturile iti spun in momentul ala si de chestiile credibile si probabile pe care le-ai vazut. Masina te calca, au, buba. Credinta e de regula "Scrie in xxx ca yyy, asa ca ia si crede!" sau ceva pe-acolo...

| Lukasssz a răspuns:

Este starea normala a omului care nu e superstitios

| Zuzu1991 a răspuns:

Https://dexonline.ro/definitie/ateism
"Doctrină care se bazează pe negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități."

| Werrich a răspuns:

Ateismul nu este o religie, cum nici calvitia nu este o culoare de păr, ateismul este un concept filosofic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vine din greacă a-teu.
Adică om fără Dumnezeu.

| Jay1 a răspuns:

Ateismul este o viziune asupra lumii care spune că Dumnezeu nu există. Ateismul nu este o invenție nouă. Psalmul 14: 1, scris de David în jurul anului 1000 î.Hr., menționează ateismul -Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!"

| Saiko10 a răspuns:

Este o concluzie logica in prezenta unor dovezi si argumente dovedite.

Răspuns utilizator avertizat
| FantasyBoy a răspuns:

Este ratiune, logica, gandire, nu un "concept" filosofic si cu atat mai putin o religie.