| vyolycy a întrebat:

Ajutati-ma putin va rog:
intrebat de Matix cati pesti a prins, pescarul raspunde"am prins 3 pesti fara cap, 6fara coada si 10 pe jumatate". stiti sa-mi spuneti cati pesti a prins pescarul?
sper sa ma ajutati cu un rasp...multumesc

4 răspunsuri:
| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

5 pesti. e corect?

| MistikkGirl a răspuns:

Sunt 5 piesti intregi daca nu ma gresesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca a prins 6 pentru ca avem 3 captete si 3 cozi care fac impreuna 6 jumatati. Si au ramas 3 cozi si 4 jumatati, deci cel putin 3 jumatati sunt doar cozi si a 4 a ar putea fi coada sau cap. Dar fiind un fel de ghicitoare eu cred ca a 4 a ar fi cap. Deci eu cred ca 6.
Dar pe de alta parte nu ai cum sa prinzi pesti pe jumatate si raspunsul ar poatea fi si 0, ei sunt intregi cand se plimba in lac big grin

| Neacsu_Lucretia_1948 a răspuns:

Raspunsul la problema este 0 pentru ca n-a prins nici un peste intreg. A prins numai jumatati si fara cap dar nici unul intreg.Ca sa prinda la undita trebuie sa fie viu.