| CrucifiedCountess a întrebat:

Allah, Dumnezeu, Buddha, Zeus, Cernunnos, Zarathustra (Zoroastru), Satan(Lucifer)sau Amun Ra? Mama Natura? Ce alegeti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@flav - m-ai lovit, insa ma asteptam la ceva mai elaborat, de unde si durerea profunda. Stimabile, citatul nu e din mine, desi mi-ar placea sa se si vada influenta mintii mele sclipitoare asupra semenilor. Diferenta o fac oamenii, in tot ceea c se intampla pe lumea asta. Eu, unul, sunt satul sa aud ca "da dumnezeu", "doamne-ajuta", "n-a dat domnul", "asa a vrut dumnezeu", in conditiile in care tot omul l-a inventat pe dumnezeu. Daca ai nevoie de o instanta superioara care sa-ti inoculeze frica sau sa-ti legitimeze actiunile, it's your choice, dar, in acest caz, nu ai de ce sa emiti pareri, atata vreme cat dumnezeu controleaza totul, dumnezeu e totul si totul e dumnezeu. Stii cum e? e ca aia cu dumnezeu atotputernic. Daca poate face orice, ar putea sa faca o piatra atat de grea incat nu ar putea sa o ridice nici macar el. Dar asa nu ar arata ca nu e atotputernic? Hmmmm, ilogic, nu? nu ma dau mare ca am o credinta sau alta, dar nici idiot nu sunt sa accept cvasiargumente, false probatorii sau cum le-o zice. Insist si o sa o fac foarte des, pe ideea ca omul e masura tuturor lucrurilor si e cel mai complex lucru care se gaseste pe planeta asta. daca tu nu vrei sa te descoperi, succes! Daca vrei sa te descoperi, succes! Diferenta dintre cele doua este si de concept, si de mod de realizare, si de efecte.
In incheiere (asta deaca nu am fost destul de plictistor incat sa nu mai fie citite si ultimle 20 de randuri), va doresc tuturor sanatate, succese si sa fiti iubiti, de cine vreti voi sau de cine va merita!

47 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Ma fratilor, dar ce va racaie atata ateismul, politeismul, antidogmatismul? S-au inmultit discutiile cu tenta (anti)religioasa ca ciupercile dupa ploaie. Conteso, de ce il alegi pe Cernunnos? Ca are coarne sau ca e mai shic sa iti placa unul de care nu a prea auzit lumea? Te inchini la el, sau ce? Unii dintre voi n-aveti niciun dumnezeu la ce blasfemii scrieti. Probabil e la moda sa fii ateu. Teribilism adolescentin, ce sa-i faci, te face sa te simti "diferit". Veniti si voi cu intrebari serioase, nu mai dati cu noroi in lucruri pe care nu le intelegeti.

| Flav a răspuns:

Ce va mai place jocul asta pueril de-a crezutul. Va plac controversele in religie de parca sunteti toti zei.
Cred in mama si tatal meu care m-au nascut, e bine asa?

| Flav a răspuns:

E-o diferenta dumnezeu. Eu cred in ceva, dar nu ma exprim si etalez. Tu daca nu crezi, e problema ta, si la fel de bine nu trebuie sa-mi largesti mie orizontul cunoasterii.
Si asa ai spus printr-un citat ca ''oamenii care gandesc sunt atei''. Atunci de ce te mai cobori la nivelul meu? Lasa-ma asa stramtorat cum sunt.
Nu inteleg ce e cu mainipularea asta, toti credeti ca stiti adevarul, sunteti tari in mistouri si mai aveti si nick-uri sau statusuri la profile cu diverse site-uri. For what? Pt. a trezi lumea? Treziti-va pe voi intai. Noi vrem sa dormim incawinking
Toate cele bune.

| Flav a răspuns:

Dumnezeu - eu stiu cine esti, stiu cine se ascunde in spatele nick-ului tau.
De aia nici nu ma chinui sa-ti aduc vreun argument. Fiindca ti-ai sters contul si acum ai venit cu alt nick.
Eu-ti motivez doar printr-o fraza : unii au un principiu, tu alt principiu. Daca faci misto de principiile aproapelui, inseamna ca nu-i respecti, inseamna ca nu stii sa nu deschizi anumite subiecte. Tu nu incerci decat sa agiti spiritele, asta e scopul tau pe aici. Atat am avut sa zic.

| Flav a răspuns:

Nu e nevoie sa te cunosc fiindca stiu cine esti. Am observat ca mereu mi-ai adresat replici provocatoare, chiar de cand ti-ai inceput activitatea pe site. Am incercat sa te evit, dar vad ca vrei sa ma stimulezi mereu. Incearca sa ma eviti, fiindca observ ca mereu ai chef de conflicte cand imi vezi nick-ul. Semeni perfect c-un user care si-a sters contul acum cateva zile. Si cand spun leit, stiu la ce spun.
Dar toate la timpul lor.
Acum am rugamintea daca vrei mutam discutia pe privat, ca n-am de gand sa fac spam pe aici.

| Flav a răspuns:

Ok crucified, tu ai spus-o ai grija.
criticule, asta incerc sa spun si eu nu stiu de cand, dar n ai cu cine vorbi.

| Flav a răspuns:

@ dumnezeu, dar ce lume? care? unde? sau sunt vorbe asa de a agita iar? chiar eram curios daca o bagi pe zbenguici pe undeva, cu asta sunt 100% de cine esti. nu stiu de ce apelezi la mijloace de astea. o sa vina vremea cand voi spune tot, cu dovezile pe care le-am adunat de unul singur. inca ai timp sa spui tu cine esti.
Apropo, zbenguici e fata. Si chiar sunt curios cum de ai ajuns de la argumentul meu ( chiar, care din ele? ) la asemanarea mea cu Zbenguici.

regis
| regis a răspuns:

Eu o aleg pe Mama Natura... aia de era pe la Antena 1.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Soarele.

| Ben. a răspuns:

Mamaia natura.

| Ben. a răspuns:

Tr1ckster, sa fii ateu nu e boala si nici nu se ia.sunt foarte multi atei care nu mai sunt chiar adolescenti si nici nnu fac teribilisme.se conduc dupa logica si bun simt in loc sa o faca dupa ce zic popii, pastorii, rabinii, etc. sau, ma rog, dupa caz, Biblii, Talmuduri, sau Coranuri.eu, personal, nu cred ca e la moda sa fii ateu si nici nu sunt mai diferiti cei ce nu cred. pur si simplu nu cred in Dumnezei.asa de simplu.nici nu ma schimonosesc in ritualuri nici nu pup tablouri si nici nu fac 200 de matanii pe zi. poate p'alea le-as face, pentru abdominale.muncesc, am grija de familia mea, beau o bere cu prietenii, ma relationez cu voi pe TPU, dar nu cred in Dumnezeu, si nici in alte povesti fara suport logic.refuz sa cred ca am fost creati dupa chipul si asemanarea Lui, fiindca suntem cel mai odios si destructiv animal care a existat pe fata pamantului.refuz sa cred in ce scrie in Biblie fiindca, e imbibata in sange inca de la inceputuri cand Cain l-a executat pe Abel, si continuand tot asa pana cand oamenii l-au pus pe cruce pe un om bun si invatator extraordinar.tot respectul pentru credinciosi, dar pe mine sa nu ma catalogheze de anormal si nici sa ma desconsidere.asa suntem noi necredinciosi! e chiar asa de greu de inteles?

| hashe86 a răspuns:

Intru totul de acord cu flav
dar totusi fac si eu o alegere: DUMNEZEU. si nu mai adaug comentarii pentru ca mi e sila.

| hândel a răspuns:

Daca tot ai enumerat entitati mitologice, as face o paranteza si as include pe Athena pentru. ca-mi place Grecia, imi place capitala Greciei si pentru. ca zeita Athena reprezenta ideea femeii puternice (ma enerveaza femeile cu caracter slab).

| CrucifiedCountess explică:

I'm picking Cernunnos happy

| CrucifiedCountess explică:

Amar. e Zeus pus pentru greci si romaniwinking Cernunnos e pentru celti

| CrucifiedCountess explică:

Flav..eu cred in ficusul de pe hol..ma tot rog la el ca castig la loto

| CrucifiedCountess explică:

Ia ziceti-mi si mie.de ce sunt supida ca l-am ales pe Cernunnos? anyway... god bless u all...

| CrucifiedCountess explică:

Flav if it's war that u want, then war u'll have!

| CrucifiedCountess explică:

Unbaiat mai bine citeste tu si pentru mine.

| CrucifiedCountess explică:

Asa repede? ma indoiesc!

| CrucifiedCountess explică:

Care revelatii? n-am avut niciuna. daca era asa.eram nominalizata la bestsellerul anului 2009winking

| unbaiat a răspuns:

In principiu imi plac userii care incearca sa faca cate un mic brain storming dar cum se face ca tu mereu plasezi intrebarile gresit? :)) Nu ma voi obosi sa aduc nu stiu ce argumente pentru ca (asa imi dai impresia)nu detii suficiente informatii si maturitate pentru a le intelege. Un mare filosof a avut o disputa ideologica cu un teolog.Primul care a ramas fara argumente a fost filosoful...de la P. Tutea citire(detalii:www.mai citeste o carte si lasa copilariile.com). PS-mama natura de la antena 1 are de-a celulita...bleah...

| unbaiat a răspuns:

Am citit happy

| unbaiat a răspuns:

„Revelatiile„tale sunt studiate de mult de mine happy

| unbaiat a răspuns:

Ce treaba au revelatiile cu nominalizarile in literatura? E clar ca ne despart ani buni de viata, cultura si ce mai vrei tu. End.

| ICanLoveYou a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si nu o sa-mi schimb parerea.(Stiu ca o sa-mi i-au la stupiduri dar in El cred eu).

| mikey a răspuns:

Dumnezeu!happy

| Ralux a răspuns:

Dumnezeu, Allah, Zeus si toti astia sunt unul singur.Doar ca sunt in diferite mitologi si in alte limbi. Unul singur e Dumnezeu iar noi ii spunem(aici) Dumnezeu!